!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak powstają kredki? Przenosimy się do fabryki kredek

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 21:56
Za pomocą kredek możemy rysować i kolorować obrazki. Nie bez powodu jest to przedmiot znany i lubiany przez najmłodszych. Z pewnością nie raz mieliście kredki w rękach, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak takie kredki powstają? O produkcji kredek opowiedziała w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Pikos z najstarszej, bo działającej od niemal 130 lat i zarazem jedynej funkcjonującej w Polsce do dziś fabryce kredek i ołówków, która znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie. 
MEiN: Zmuszanie rodziców przedszkolaków do zakupu tzw. wyprawki jest niezgodne z prawem
MEiN: Zmuszanie rodziców przedszkolaków do zakupu tzw. wyprawki jest niezgodne z prawemFoto: pixabay.com/ponce_photography

- Proces produkcyjny kredek to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces – tłumaczyła Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski. – Pierwszym etapem jest produkcja grafitu, czyli rysika w konkretnym kolorze, który znajduje się w środku kredki i będzie służył do rysowania. Z czego on powstaje? Z naturalnego surowca, jakim jest glina. Wielkie mieszadła przypominające duże roboty kuchenne mieszają ją z barwnikami, a następnie przyszły rysik trafia do czegoś na kształt piekarnika.  W odpowiedniej temperaturze przygotowana masa nabierze właściwości piśmienniczych.  

Żeby materiał rzadkiej konsystencji stał się twardym rysikiem, który w kolejnym etapie produkcji zostanie otoczony drewnem, czyli stanie się kredką, musi zostać zaimpregnowany. A jak umieścić rysik w kredce? Gościni Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom porównała ten proces do robienia kanapki, złożonej z drewienka u podstawy, grafitu i drewienka na górze. Następnie kredkowa kanapka podlega obróbce, jest odpowiednio szlifowana, co sprawia, że kredka nabiera nie tylko kształtu, ale też zyskuje odpowiednią długość.  

Posłuchaj
15:56 Dzień Kredki.mp3 Jak powstają kredki? W Dniu Kredki rozmawialiśmy o produkcji kredek i ołówków_Popołudnik w PRD_22.11.22.

Kolejnym etapem produkcji jest nadanie koloru zewnętrznej części kredki, czyli otaczającemu rysik drewienku. Gdy nabierze ono koloru odpowiadającego kolorowi rysika, jest lakierowane i utrwalane. Każda kredka posiada logo firmy, a niektóre z nich dodatkowo mają na sobie obrazki. Ostatnim już etapem produkcji kredek jest ich temperowanie, aby były gotowe do użycia, gdy tylko wyjmiemy je z pudełka.  

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 15:00.

Czytaj dalej:

Opis cyklu audycji: czy można połączyć naukę z dobrą zabawą? Można! Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobić, włączcie Polskie Radio Dzieciom, od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.

Wybierzemy się w góry i na Mazury. Zajrzymy do pieca, komina, mysiej dziury i pianina. A jeśli wciąż nie będziecie mieli dosyć to zabierzemy Was na lekcje savoir vivre, zrobimy gimnastykę buzi i języka i dowiemy się co w trawie piszczy. Przyjdzie też czas, aby wyżyć się artystycznie i dobrze zjeść. Uff... A to wszystko w naszym Popołudniku.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także