Polskie Radio Dzieciom

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 13:20
Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Co wiemy o domowych i dzikich kotach?
Co wiemy o domowych i dzikich kotach?Foto: Shutterstock

Czy wiedzieliście, że tak jak linie papilarne u człowieka i płatki śniegu zimą, koty także są unikatowe! Zdaniem naukowców, nie można znaleźć dwóch mruczków o identycznym... nosie. W "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom odkrywaliśmy nieznane fakty i obalaliśmy powszechne mity o kocich obyczajach. Sprawdziliśmy też co lubią, a co je denerwuje, dlaczego potrafią wejść na drzewo, ale trudniej im z niego zejść. Porozmawialiśmy zarówno o naszych domowych "kanapowcach", jak i drapieżnych kotach z różnych części świata. Gościem Zbyszka Kozłowskiego był Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.


Posłuchaj
12:21 2024_02_15 15_00_02_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom o kocich obyczajach

 

W audycji można było posłuchać również kolejnej odsłony "Ferie z gwiazdami". Tym razem o swojej karierze opowiedziała Sabina Bednarz - aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, która właśnie wróciła z Sacramento z 20. edycji Junior Theatre Festival.  

Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie.

Telefon do studia Polskiego Radia Dzieciom: 22 645 20 55


Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Gość: Maciej Bekier/Uprzejmy Łoś
Data emisji: 15.02.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nasze kochane pluszaki, czyli dlaczego lubimy się przytulać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 19:00
W "Popołudniku" Polskiego Radia Dzieciom poznajemy historię pluszowego misia i rozmawiamy o tym, dalszego tak bardzo lubimy się przytulać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ile dni można okrążyć świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:08
Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
rozwiń zwiń