Polskie Radio Dzieciom

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 13:00
Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
jak zachować się przy stole?
jak zachować się przy stole?Foto: Shutterstock/Jan Zwolinski

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wielką galę, na kolację biznesową do restauracji czy przyjęcie do znajomych, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad savoir-vivre dotyczących zachowania przy stole. Co wolno, a czego nie wolno robić w trakcie spożywania posiłków, a także jak przygotować nasz stół na wystawne przyjęcie?

Jak podkreśliła Marzena Nowicka, nie zawsze mamy w domu dwa komplety porcelany, ale jeśli się tak zdarzy, to na uroczystości warto użyć zastawy świątecznej. - Jeśli celebrujemy jakieś ważne wydarzenie lub obchodzimy święta, to warto aby na stole pojawił się biały, wyprasowany i czysty obrus. W takich sytuacjach mówi się, że plama na obrusie to plama na honorze, dlatego warto unikać takich sytuacji. To jedna z podstawowych zasad etykiety -  powiedziała Marzena Nowicka.

A o tym, jak prawidłowo nakryć do stołu, jak się przy nim zaprezentować i czego unikać podczas organizowania eleganckich uroczystości można posłuchać w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom:


Posłuchaj
08:42 6.03. Popołudnik.mp3 Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?_Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 6 marca godz. 16:00

 


Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nasze kochane pluszaki, czyli dlaczego lubimy się przytulać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 19:00
W "Popołudniku" Polskiego Radia Dzieciom poznajemy historię pluszowego misia i rozmawiamy o tym, dalszego tak bardzo lubimy się przytulać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ile dni można okrążyć świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:08
Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 12:08
Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
rozwiń zwiń