Polskie Radio Dzieciom

W szmargdowym grodzie, czyli skąd się biorą kamienie szlachetne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 11:59
- Kamienie szlachetne to minerały naturalne, występujące bardzo rzadko w naturze. To właśnie stanowi o ich wartości - powiedział w "Popołudniku" Rajmund Nowak - znawca i pasjonat kamieni szlachetnych, który był gościem Justyny Majchrzak w Polskim Radiu Dzieciom.
Rajmund Nowak gościem Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom
Rajmund Nowak gościem "Popołudnika" w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

W "Popołudniku", prowadząca Justyna Majchrzak zaprosiła wszystkich słuchaczy do szmaragdowego grodu. Opowiadała też o barwie szmaragdowej. A o prawdziwym odcieniu szmaragdowym mówił gemmolog, jubiler, znawca i pasjonat kamieni szlachetnych Rajmund Nowak.

- Kamienie, które  przyniosłem do studia, są zwykle zamknięte w szklanych gablotach na kluczyk, bo są bardzo cenne. Dbamy o to, żeby były one odpowiednio schowane, tak samo jak każdy ich posiadacz w swoim domu – powiedział gość "Popołudnika" i dodał, że szmaragdy mogą być jasno zielone, albo nawet intensywnie ciemne zielone. - Za barwę szmaragdów odpowiada pierwiastek chrom. Im większe natężenie chromu, tym bardziej są intensywne zielone - dodał jubiler.

Jak powiedział Rajmund Nowak można z tych kamieni zrobić kolczyki, pierścionek, bransoletkę czy kolię, ale można też użyć ich do każdej innej biżuterii, którą ktoś chciałby po prostu nosić.

A więcej o kamieniach szlachetnych można posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
18:06 2024_05_24 15_00_11_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 "Popołudnik" w szmaragdowym grodzie

 


Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Rajmund Nowak - znawca i pasjonat kamieni szlachetnych, jubiler.
Data emisji: 25.05.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Co może być zielone. Szukamy zielonego koloru wokół nas

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 09:15
W audycji Polskiego Radia Dzieciom bawiliśmy się w zielone i szukaliśmy tego koloru. Zielona trawa, zielony groszek, zielona żaba… Co jeszcze jest zielone? Posłuchajcie sami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 12:08
Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kajaki są również dla tych, którzy nie potrafią pływać". Trzeba jednak wiedzieć jaką wybrać trasę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 11:59
Kajakarstwo to świetna rozrywka dla całych rodzin w tym także dla tych, który nie potrafią pływać. Jak zaznaczył jednak Rafał Wyżgowski, organizator spływów, wszystko zależy od wybranej trasy, rzeki oraz informacji jakie uzyskamy od doświadczonych kajakarzy. A o tym jak przygotować się na wyprawę kajakiem, jaką trasę wybrać, jakie zwierzęta znajdziemy podczas spływu i co może nas  zaskoczyć - gość "Popołudnika" opowiedział Zbigniewowi Kozłowskiemu.
rozwiń zwiń