Polskie Radio Dzieciom

W "Popołudniku" ciekawostki o olbrzymich mieszkańcach oceanów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 22:49
Największą rybą pływającą we wszystkich oceanach na świecie jest rekin wielorybi, który ma dzisiaj swoje święto. 30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Ten oceaniczny olbrzym ma długość około 14 metrów i wadze ponad 12 ton. Pomimo swoich rozmiarów, nie jest groźny dla ludzi, gdyż żywi się planktonem. Jego zęby, a raczej ząbki mierzą jedynie 6 mm. Rekin wielorybi ma za to bardzo grubą skórę, która chroni go przed żyjącymi w wodzie drapieżnikami.  
Rekin wielorybi
Rekin wielorybiFoto: Shutterstock.com/Krzysztof Odziomek

Rekin wielorybi nie jest oczywiście jedynym gatunkiem rekina na świecie. Kuzynami rekinów wielorybich są rekiny olbrzymie, które również osiągają spore rozmiary oraz żywią się planktonem. Oba te gatunki są bezpieczne dla ludzi, jednak rekiny w większości przypadków są zwierzętami drapieżnymi. Należy do nich między innymi rekin tygrysi oraz żarłacz biały, który jest uważany za najniebezpieczniejszy gatunek rekina. 

Posłuchaj
119:34 2022_08_30 15_00_06_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 30 sierpnia godz. 15:00

Więcej na temat żyjących w oceanach stworach, zarówno tych groźnych, jak i całkowicie łagodnych w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:
"Popołudnik". Jak powstaje papier?
Skąd pochodzą nasi ulubieni bohaterowie bajek?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

REKLAMA

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Co nowego w Polskim Radiu Dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 07:00
Wrzesień to czas powrotów do uczniowskich obowiązków, a Polskie Radio Dzieciom chce towarzyszyć wszystkim dzieciom podczas przygotowań oraz wspierać ich rodziców i nauczycieli. W czasie trwającego roku szkolnego, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali dla słuchaczy wiele audycji edukacyjno – kulturalnych oraz kolejną wrześniową propozycję konkursu „Kolorowy piórnik”.  1 września na najmłodszych czeka dużo niespodzianek i tematycznych audycji. Na antenie będzie można usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o pomysłach, jak dobrze rozpocząć rok szkolny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogłaszamy wyniki konkursu "Kolorowy piórnik"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 09:00
Jak wygląda szkoła lub przedszkole naszych słuchaczy? Czy sala lekcyjna czy też sala grupy przedszkolnej może mieć ciekawe zakamarki? Co uczeń porabia w szkole na zajęciach dodatkowych? Na te pytania odpowiedzi znają uczestnicy konkursu „Kolorowy piórnik” w PR Dzieciom. Gry i zabawy na terenie szkoły i przedszkola to codzienność naszych słuchaczy! Jak przedstawili ją w swoich pracach konkursowych? Które prace zostaną nagrodzone?
rozwiń zwiń