Polskie Radio Dzieciom

Co nowego w Polskim Radiu Dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 07:00
Wrzesień to czas powrotów do uczniowskich obowiązków, a Polskie Radio Dzieciom chce towarzyszyć wszystkim dzieciom podczas przygotowań oraz wspierać ich rodziców i nauczycieli. W czasie trwającego roku szkolnego, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali dla słuchaczy wiele audycji edukacyjno – kulturalnych oraz kolejną wrześniową propozycję konkursu „Kolorowy piórnik”.  1 września na najmłodszych czeka dużo niespodzianek i tematycznych audycji. Na antenie będzie można usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o pomysłach, jak dobrze rozpocząć rok szkolny.
Zacznij nowy rok szkolny z Polskim Radiem Dzieciom
Zacznij nowy rok szkolny z Polskim Radiem DzieciomFoto: PR

Od 1 września na słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom czeka jeszcze więcej ciekawostek, audycji edukacyjno – kulturalnych oraz konkursów.

Na antenę powraca cykl audycji "Rodzinny budzik" (poniedziałek – piątek, godz. 7.45), w którym dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami będą odgadywać zagadki i zdobywać upominki.

W soboty o godz. 13.00 w audycji " Bajkolotem tam i z powrotem" czekają Kulfon i Monik, którzy będą zwiedzać różne zakątki świata. Spakują do walizki dobry humor, wezmą ulubione kanapki z serem i wsiądą do swojego niezawodnego bajkolotu, który zawsze doleci tam, dokąd sięgnąć potrafi wyobraźnia Kulfona i Moniki. Słoneczna Brazylia, Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii, potężne baobaby na Madagaskarze a może wyprawa ... na Księżyc? Wszędzie tam będziecie mogli dolecieć jeśli włączycie radio. Przyłączcie się do wspólnej radiowej podróży Kulfona i Moniki, bo im więcej osób na pokładzie, tym weselej. ​

Od godz. 14.00 Beata Piechowska – Olszewska zaprosi na audycję ekonomiczną "Skarbonka", za którą to otrzymała nagrodę w 19. Edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy, w kategorii "Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna". Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego. Beata Piechowska – Olszewska otrzymała nagrodę w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna” za edukację ekonomiczną dzieci przedstawioną w atrakcyjny i łatwo zrozumiały sposób.

W każdą niedzielę o godz. 15.00 program z cyklu "Gwiazdozbiór". To audycja poświęcona dziecięcym idolom; takie kompendium wiedzy młodego fana. W audycji będzie można odnaleźć informacje dotyczące młodych artystów zarówno z Polski jak i ze świata. Będą się tam pojawiały także materiały z różnych wydarzeń rozrywkowych dla dzieci np. Eurowizja Junior, czy też wiadomości dotyczące dziecięcych idoli oraz wywiady z nimi.  

1 września w "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" od godz. 7.00 na słuchaczy i ich opowieści zaprasza Martyna Chuderska. W programie m.in. poszukiwanie pomysłów na dobre rozpoczęcie roku szkolnego. Z kolei w audycji "Muzyczne podróże" (godz. 10.00 – 11.00), prowadząca zajrzy do szkoły muzycznej i opowie, czym różni się ona od innych, a w "Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom" o niezbędniku każdego ucznia.

Tego dnia w Polskim Radiu Dzieciom na najmłodszych będą czekały gadżety radiowe. 

  • Więcej szczegółów tutaj 

***

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom to całodobowe  radio dla dzieci i dla rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:00
Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:00
Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:08
Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
rozwiń zwiń