Polskie Radio
Section05
rok szkolny

Minister Czarnek: w oświacie potrzebujemy spokoju, rozwoju i inwestycji

- W tym roku mamy mniej wakatów w szkołach niż w zeszłym. Czy ZNP przeprosi, czy będzie dalej tkwiło w kłamstwach i czyniło chaos w oświacie? Nie potrzebujemy chaosu w oświacie, lecz spokoju, rozwoju i inwestycji - powiedział w Węgrowie szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła dzieci młodzież edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek rok szkolny nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego

Ferie, egzaminy, przerwy świąteczne. Sprawdź, jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się 4 września i potrwa do 21 czerwca. Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową - na Boże Narodzenie - od 23 grudnia do 31 grudnia oraz wiosenną - na Wielkanoc - od 28 marca do 2 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA rok szkolny matura egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty Ferie zimowe

Prezenty dla nauczycieli. Jak podziękować na koniec roku szkolnego? 

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a oprócz odbioru świadectw i oficjalnego powitania wakacji, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego jest też czas na podziękowania dla nauczycieli, a w szczególności wychowawców. Jak podziękować nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie? Czy istnieje podarunek idealny? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rok szkolny nauczyciel prezenty Strefa Rodzica wakacje czas wolny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek DAB+

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo przedszkolak rok szkolny dzieci

Premier: szkoła to przestrzeń wymiany doświadczeń, tworzenia nowych przyjaźni i nabywania wiedzy

- Życzę uczniom, aby ich proces nauki i wychowania charakteryzował się pasją, dobrem, poszukiwaniem prawdy, wierności prawdzie, ale także odpowiedzialnością i zaangażowaniem – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 im. gen. Juliana Filipowicza w Otwocku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki szkoła edukacja rok szkolny

"Niech to będzie czas fascynujących przeżyć". Życzenia pary prezydenckiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda z okazji inauguracji roku szkolnego złożyli życzenia uczniom i nauczycielom. "Niech będzie to dobry czas przekazywania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale również czas radości, fascynujących przeżyć i nowych przyjaźni" - napisali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda rok szkolny dzieci młodzież szkoła edukacja

Co nowego w Polskim Radiu Dzieciom?

Wrzesień to czas powrotów do uczniowskich obowiązków, a Polskie Radio Dzieciom chce towarzyszyć wszystkim dzieciom podczas przygotowań oraz wspierać ich rodziców i nauczycieli. W czasie trwającego roku szkolnego, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali dla słuchaczy wiele audycji edukacyjno – kulturalnych oraz kolejną wrześniową propozycję konkursu „Kolorowy piórnik”.  1 września na najmłodszych czeka dużo niespodzianek i tematycznych audycji. Na antenie będzie można usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o pomysłach, jak dobrze rozpocząć rok szkolny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ rok szkolny