Polskie Radio
Section05
rok szkolny

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo przedszkolak rok szkolny dzieci

Premier: szkoła to przestrzeń wymiany doświadczeń, tworzenia nowych przyjaźni i nabywania wiedzy

- Życzę uczniom, aby ich proces nauki i wychowania charakteryzował się pasją, dobrem, poszukiwaniem prawdy, wierności prawdzie, ale także odpowiedzialnością i zaangażowaniem – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 im. gen. Juliana Filipowicza w Otwocku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki szkoła edukacja rok szkolny

"Niech to będzie czas fascynujących przeżyć". Życzenia pary prezydenckiej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda z okazji inauguracji roku szkolnego złożyli życzenia uczniom i nauczycielom. "Niech będzie to dobry czas przekazywania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale również czas radości, fascynujących przeżyć i nowych przyjaźni" - napisali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda rok szkolny dzieci młodzież szkoła edukacja

Co nowego w Polskim Radiu Dzieciom?

Wrzesień to czas powrotów do uczniowskich obowiązków, a Polskie Radio Dzieciom chce towarzyszyć wszystkim dzieciom podczas przygotowań oraz wspierać ich rodziców i nauczycieli. W czasie trwającego roku szkolnego, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali dla słuchaczy wiele audycji edukacyjno – kulturalnych oraz kolejną wrześniową propozycję konkursu „Kolorowy piórnik”.  1 września na najmłodszych czeka dużo niespodzianek i tematycznych audycji. Na antenie będzie można usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o pomysłach, jak dobrze rozpocząć rok szkolny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ rok szkolny

Szef MEiN wręczył nagrody konkursu "Nauka dla Ciebie". "Widzimy wasze osiągnięcia"

Nagrody laureatom konkursu "Nauka dla Ciebie" wręczył podczas uroczystej gali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W wystąpieniu szef resortu podkreślił, że program "Nauka dla Ciebie" przysparza wiele radości, kiedy widać znakomite osiągnięcia zespołów uczniów i nauczycieli. Szef MEiN podczas uroczystości w Kancelarii Premiera podziękował pedagogom za bardzo trudny rok związany z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja rok szkolny edukacja dzieci Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane

99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,3 proc. szkół podstawowych oraz 99,3 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w poniedziałek w trybie stacjonarnym - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki powołując się na dane od kuratorów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja NAUKA COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna dzieci młodzież sars-cov-2 pandemia koronawirus rok szkolny nauczyciel zdrowie

"Dzięki waszej postawie Polska jest bezpieczniejsza". Szef MON na inauguracji roku szkolnego klas mundurowych

- 15 tys. uczniów rozpoczęło naukę w szkołach mundurowych, to duże osiągnięcie - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W dniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON zainaugurował rok szkolny klas mundurowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rok szkolny wojsko cyberbezpieczeństwo edukacja

Wsparcie uczniów po pandemii i odbudowa kondycji fizycznej. Szef MEiN o priorytetach na nowy rok szkolny

- Myślę, że priorytetem dla nauczycieli powinna być realizacja narodowego programu wsparcia dzieci i młodzieży po covidzie i realizacja godzin wspomagających, na które przeznaczyliśmy 187 mln zł. - powiedział na antenie Radia Wrocław minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek szkoła rok szkolny COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zacznij rok szkolny z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom od ponad 6 lat bawi i uczy dzieci oraz wspiera rodziców, opiekunów i nauczycieli. 1 września dziennikarze stacji zapraszają  do wspólnego rozpoczęcia roku szkolnego. Na antenie można było usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o tym, jak wygląda początek roku szkolnego w różnych zakątkach świata. Rozmawialiśmy także o tym, jak zachęcić dziecko do czytania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rok szkolny radio bez reklam

"Prosimy o odpowiedzialność wobec drugiego człowieka". Piotr Gliński apeluje do rodziców i uczniów o szczepienie się

- Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rok szkolny szkoła szkoła muzyczna 1 września szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce dzieci