!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak powstają kredki? Przenosimy się do fabryki kredek

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 21:56
Kredki to nie bez powodu przedmiot znany i lubiany przez najmłodszych. Służą zabawie, ale i edukacji. Z pewnością nie raz mieliście je w rękach, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak takie kredki powstają? O ich produkcji opowiedziała w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Pikos z najstarszej, bo działającej od niemal 130 lat i zarazem jedynej funkcjonującej w Polsce do dziś fabryce kredek i ołówków, która znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie. 
Zdjęcie z linii produkcyjnej w fabryce kredek w Pruszkowie. Posłuchaj audycji PR Dzieciom.
Zdjęcie z linii produkcyjnej w fabryce kredek w Pruszkowie. Posłuchaj audycji PR Dzieciom.Foto: mat. prom.

- Proces produkcyjny kredek to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces – tłumaczyła Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski. – Pierwszym etapem jest produkcja grafitu, czyli rysika w konkretnym kolorze, który znajduje się w środku kredki i będzie służył do rysowania. Z czego on powstaje? Z naturalnego surowca, jakim jest glina. Wielkie mieszadła przypominające duże roboty kuchenne mieszają ją z barwnikami, a następnie przyszły rysik trafia do czegoś na kształt piekarnika.  W odpowiedniej temperaturze przygotowana masa nabierze właściwości piśmienniczych.  

Tak powstają kredki w fabryce kredek w Pruszkowie. Tak powstają kredki w fabryce kredek w Pruszkowie.

Żeby materiał rzadkiej konsystencji stał się twardym rysikiem, który w kolejnym etapie produkcji zostanie otoczony drewnem, czyli stanie się kredką, musi zostać zaimpregnowany. A jak umieścić rysik w kredce? Gościni Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom porównała ten proces do robienia kanapki, złożonej z drewienka u podstawy, grafitu i drewienka na górze. Następnie kredkowa kanapka podlega obróbce, jest odpowiednio szlifowana, co sprawia, że kredka nabiera nie tylko kształtu, ale też zyskuje odpowiednią długość.  

Posłuchaj
15:56 Dzień Kredki.mp3 Jak powstają kredki? W Dniu Kredki rozmawialiśmy o produkcji kredek i ołówków_Popołudnik w PRD_22.11.22.

Kolejnym etapem produkcji jest nadanie koloru zewnętrznej części kredki, czyli otaczającemu rysik drewienku. Gdy nabierze ono koloru odpowiadającego kolorowi rysika, jest lakierowane i utrwalane. Każda kredka posiada logo firmy, a niektóre z nich dodatkowo mają na sobie obrazki. Ostatnim już etapem produkcji kredek jest ich temperowanie, aby były gotowe do użycia, gdy tylko wyjmiemy je z pudełka.  

Kredki prosto z linii produkcyjnej. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Kredki prosto z linii produkcyjnej. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 15:00.

Czytaj dalej:

Opis cyklu audycji: czy można połączyć naukę z dobrą zabawą? Można! Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobić, włączcie Polskie Radio Dzieciom, od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.

Wybierzemy się w góry i na Mazury. Zajrzymy do pieca, komina, mysiej dziury i pianina. A jeśli wciąż nie będziecie mieli dosyć to zabierzemy Was na lekcje savoir vivre, zrobimy gimnastykę buzi i języka i dowiemy się co w trawie piszczy. Przyjdzie też czas, aby wyżyć się artystycznie i dobrze zjeść. Uff... A to wszystko w naszym Popołudniku.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak narysować szybowiec? 

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 15:31
Jak za pomocą leżącej maczugi, której mógł używać kiedyś człowiek pierwotny, małego komina oraz mocno spłaszczonego koła narysować latający pojazd kompletnie pozbawiony napędu?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Popołudnik". Zerow waste, czyli jak nie marnować rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 18:35
Coraz większą popularnością cieszy się styl życia zero waste, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej opadów, by zadbać o środowisko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co cechuje wynalazców? Poznajemy najsłynniejszych z nich

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 12:00
Ciekawość świata, chęć zdobywania wiedzy i talent cechują wynalazców. Do najbardziej znanych należą Leonardo da Vinci, Alfred Nobel czy Nikola Tesla. Dziś w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom o godzinie 15.00, opowiemy o najsłynniejszych europejskich wynalazcach. Zapraszamy!
rozwiń zwiń