Polskie Radio Dzieciom

Ekologiczne ogrody. W przyjaźni z bielinkiem kapustnikiem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 10:00
Jest niewielki, biały z czarnymi kropkami na skrzydłach. Schronienia szuka nie w wiejskich ogródkach, tylko na dzikich roślinach spokrewnionych z kapustą. Zamieszkuje raczej łąki, pola, skraje lasów i górskie doliny. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy następuje duży wzrost liczebności tych owadów, bielinki masowo migrują na południe Europy. Lecą wtedy tysiącami tuż nad ziemią. 
Bielinek kapustnik
Bielinek kapustnikFoto: Pixabay

Kiedyś bielinek kapustnik był pospolity, ale ponieważ jest szkodnikiem warzyw, to po latach stosowania środków ochrony roślin prawie zniknął z pól i ogrodów. W Bajkowym Ogrodzie wspomnieliśmy tego motyla i opowiedzieliśmy jak ekologicznie dbać o swoje ogródki, żeby nie używać chemii.

Posłuchaj
59:27 27.06. Bajkowy ogród.mp3 Dzień Bielinka Kapustnika (Bajkowy ogród/Polskie Radio Dzieciom)_27.06.2020.

Audycja: Bajkowy ogród
Prowadzi:
 Pascal Kaczorowski
Data emisji: 27.06.2020
Audycja "Bajkowy ogród" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 12.00 – 13.00

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Ile tlenu dostarczają lasy naszej planety?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 23:55
Jedna dorosła sosna daje oddychać aż trzem osobom. Lasy Ziemi każdego roku dostarczają mieszkańcom naszej planety połowę zapotrzebowania na tlen. Dzień leśnika i drzewiarza jest wspaniałą okazją,żeby przypomnieć jak bardzo drzewa są nam potrzebne do życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe leśne śpiochy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:00
Wiewiórki wiodą samotne życie mieszkając w dziuplach lub w gniazdach ptaków. Czasem same budują gniazda w koronach drzew, w rozwidleniu gałęzi. Są aktywne w dzień i nie zapadają w sen zimowy. Czy lubią długo pospać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń