X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Na ratunek dziadkowi! Rozmowa z Ewą Nicewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 20:17
Co byście zrobili, gdyby jakiś dorosły postanowił zabrać waszego dziadka do specjalnego miejsca dla dziadków? Bo tak właśnie się stało z dziadkiem Tomkiem - tytułowym bohaterem książki Štěpána Zavřela. Złapali go "dziadkołapacze" i - tak jak innych dziadków - wywieźli do "Szczęśliwego Domu". Tylko, że ten dom wcale nie był taki szczęśliwy. I - co oczywiste - trzeba było stamtąd dziadków uwolnić!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/vipman

W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, do rozmowy zaprosiliśmy Ewę Nicewicz - tłumaczkę włoskiej literatury dziecięcej, która historię o dziadku Tomku przetłumaczyła na język polski. Zavřel, mieszkający we Włoszech czeski filmowiec, malarz i ceniony twórca książek dla dzieci, był ilustratorem i pomysłodawcą tej opowieści, napisanej razem z Mafrą Gagliardi.

- Książka jest niesamowita, można ją czytać na wiele różnych sposobów. Są tam wspaniale narysowane maszyny latające, a tematy poważniejsze - bo jest też mowa o roli dziadków, są przedstawiane - jak to u Zavrela - w sposób bardzo żartobliwy przekonuje tłumaczka. Dla niej samej przy pracy nad książką ważny był też wątek osobisty, bo tłumaczyła tę książkę w pokoju własnego dziadka.

Posłuchaj
59:39 2021_04_18 17_00_02_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Na ratunek dziadkowi! - rozmowa z Ewą Nicewicz (Kulturoteka/PRD)_18.04.2021.

Ta przepięknie zilustrowana opowieść jest pierwszą publikacją z serii książek Štěpána Zavřela jakie ukażą się w ramach projektu “Ja, Europejczyk”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z tłumaczką.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Ewa Nicewicz
 Data emisji: 18.04.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:46
W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki, które z nami zostały. Plebiscyt "Złota Dwudziestka"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:27
22 kwietnia b.r., w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, wystartował Jubileuszowy Plebiscyt "Złota Dwudziestka" organizowany z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
rozwiń zwiń