Polskie Radio Dzieciom

"Plaster Czarownicy" - rozmowa z Małgorzatą Strzałkowską

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:35
Znacie już bajkę o czarodzieju Kleofasie, któremu poplątały się zaklęcia? A słyszeliście o czarownicy, która wcale nie była taka zła, jak się wydaje? Małgorzata Strzałkowska - poetka i autorka książek dla dzieci opowiedziała o nich w ostatnio wydanym "Plastrze czarownicy i innych baśniach".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/tomertu

- W tej baśni “Plaster Czarownicy” chodzi o to, że rzeczywiście nie wszystko jest takie jak się na pierwszy rzut oka wydaje - tłumaczyła autorka, która była gościem "Kulturoteki". -  Właściwie jest to jest jedna z rzeczy która mi przyświecała przy pisaniu tych baśni -  że bardzo często by dzieci i dorośli często patrzymy na świat  tak, że szufladkujemy innych i ludzi i zjawiska i nie chcemy dochodzić do sedna sprawy. Ulegamy stereotypom utrwalonym opiniom na jakiś temat -  jak tutaj  - że jak czarownica to musi być straszna -  uznajemy to za własne zdanie, bez refleksji, bez zastanawiania się nad tym. A wcale tak nie jest. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką ”Plastra czarownicy” - czternastu opowiadań o dobru, które jak to w baśniach - zawsze zwycięża. 

Małgorzata Strzałkowska  jest  pisarką, poetką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Małgorzata Strzałkowska
 Data emisji: 31.10.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się czas na wysyłanie prac konkursowych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:00
Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń