Polskie Radio Dzieciom

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi. Już 18.06 w Poznaniu 

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 19:10
18 czerwca, czyli w Dzień Cioci na Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi, wyjątkowej postaci, która potrafi stąpać twardo po ziemi, ale też wie, jak się bawić, ponieważ umie cieszyć się życiem. To jest istota rzeczy, a także istota festiwalu: dzika radość, ale bardzo mądra! - Bardzo chcemy, żeby to był mądry festiwal. Interesuje nas radość, która bierze się z mądrości, z tworzenia i na to stawiamy - tłumaczyła Eliza Piotrowska. 
Eliza Piotrowska i Ciocia Jadzia w studiu Polskiego Radia Dzieciom
Eliza Piotrowska i Ciocia Jadzia w studiu Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

- Jadźka to jest moje alter ego, to jestem ja, szalona ciotka, która ze swoją bratanicą urzęduje na całego - tłumaczyła Eliza Piotrowska - Jadzia to też jest taka postać, która zachowała w sobie dziecko i jednocześnie jest osobą dorosłą, przy której można czuć się bezpiecznie. 

Posłuchaj
59:48 2023_06_04 17_00_08_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa z Elizą Piotrowską o Festiwalu Cioci Jadzi_Kulturoteka 4 czerwca godz. 17:00

Choć Plac Kolegiacki będzie najważniejszym miejscem festiwalu, dla chętnych zaplanowano także grę miejską, która wiedzie przez Muzeum Narodowe, gdzie znajduje się galeria Cioci Jadzi, Bibliotekę Raczyńskich i kilka innych miejsc. - Każdy dostanie mapę gry miejskiej i będzie mógł wziąć udział w rozszyfrowaniu jej - zdradziła Eliza Piotrowska. - Ta gra też nie wzięła się znikąd, bo jak wszyscy czytelnicy pamiętają, jest taka historia, kiedy bratanica Cioci Jadzi ma zaznaczyć punkty orientacyjne, żeby poprowadzić Ciocię Jadzię z powrotem do domu. Chcemy, żeby uczestnicy festiwalu też mieli okazję w Poznaniu rozeznać się, którędy idą w jedną stronę i jak wrócić w to samo miejsce na Plac Kolegiacki - dodała Pelagia Rzepa. Wracając, uczestnicy sami będą ustalać swoje własne punkty orientacyjne. 

W planie festiwalu są także warsztaty cukiernicze, malowanie Jadzi, warsztaty krawieckie, quiz wiedzy o Cioci Jadzi, bezpłatne recepty na życie, pokaz mody oraz wielka parada cioć! Wisienką na torcie będzie premiera spektaklu „Świat według Cioci Jadzi” w wykonaniu teatru Fuzja. Wydarzenia będą odbywać się w godzinach od 12:00 do 18:00. Więcej o Festiwalu Cioci Jadzi w audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Kilka tygodni temu został ogłoszony konkurs „Fredro w obrazku”. Uczestnicy nadsyłali swoje prace pocztą. Te zwycięskie zostaną wystawione na Festiwalu Dwa Teatry 2023 w Zamościu. Oto laureaci:

Mateusz Sopel, Antonina Brzosko, Emilia Sawiuk, Agata Zbonikowska, Wiktor Bejtka, Amelia Kurnyta, Joanna Modzelewska, Alicja Sawiuk, Józef Gajownik, Alicja Żelazo, Gabriel Gajownik, Alicja Luksemburg, Zuzanna Michniewska, Maria Ślusarek, Zofia Bodnar oraz Julia Pinior.

Serdecznie gratulujemy! 

Prace Laureatów można oglądać w serwisie specjalnym fredrowobrazku.polskieradio.pl

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Eliza Piotrowska, Pelagia Rzepa - koordynatorka
Data emisji: 04.06.2023
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje kilkadziesiąt premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Zobacz także
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń