Polskie Radio Dzieciom

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
Na zdjęciu Justyna Bednarek - autorka literatury dziecięcej i Martyna Chuderska - dziennikarka PRD
Na zdjęciu Justyna Bednarek - autorka literatury dziecięcej i Martyna Chuderska - dziennikarka PRDFoto: PR

W "Kulturotece" wybraliśmy się w podróż do zupełnie wyjątkowego Kurortu Kameralnego w Ulęgałce Górnej. Tu przebywać może każdy, ale gdyby nagle okazało się, że wybierają się z Wami kury - gwarantujemy, że te będą zachwycone. - W Kurorcie wszystko było przygotowane na wysoki błysk, kury miały swoje aksamitne poduchy, a państwo Ogórkowie musieli się zadowolić normalnymi, ludzkimi łóżkami – wyjaśniła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Justyna Bednarek.  

Zobacz animację o głównych bohaterkach książki "O kurza twarz".

To miejsce gorąco polecają Augusta, Hildegarda, Żaneta i Belka, a to właśnie one zarówno w pierwszym, jak i drugim tomie arcyzabawnej serii Kury grają pierwsze skrzypce.  

Posłuchaj
59:32 2022_11_06 17_00_42_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "O kurza twarz". Rozmowa z autorką kurzej serii Justyną Bednarek

W książce "O kurza twarz" można przeczytać historię pewnego Teodora i jego mamy. – W pierwszym tomie była historia o Wojtku, który nie mógł się z nikim dogadać, nie mógł znaleźć swojego miejsca i trzeba było, żeby poleciał daleko i wrócił. Czasem trzeba wyjść i wrócić i potem już się człowiek umieści na tym miejscu i to można było sobie zinterpretować na różne sposoby – wspomniała na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka – Tutaj historia jest może ciut bardziej dosłowna, ale też symboliczna. Mowa tu o spotkaniu w połowie drogi, czyli o swego rodzaju kompromisie. 

Justyna Bednarek gościem Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Kulturoteka" Justyna Bednarek gościem Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Kulturoteka"

Więcej o kurzej serii, książce "O kurza twarz", jak również o procesie tworzenia książek w Kulturotece na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała Justyna Bednarek. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Justyna Bednarek – pisarka
Data emisji: 06.11.2022
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym książkę "O kurza twarz".

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń