Polskie Radio Dzieciom

Opowieści Ludów Świata - Polinezja

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 10:15
Polinezja, to najrozleglejsza wschodnia cześć Oceanii, położona w środkowej części Oceanu Spokojnego po obu stronach równika. Rozciąga się od Hawajów na północnej półkuli ziemia aż po legendarne Wyspy Wielkanocne, czyli Rapanui daleko na południe od równika. Od zachodu zaś umowną granicą polinezyjskiej kultury jest malanezyjskie Fidźi. 
Audio
Nuku Hiva - wyspa wulkaniczna w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji Francuskiej
Nuku Hiva - wyspa wulkaniczna w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji FrancuskiejFoto: pixabay/CC0

Odwiedzimy dziś 3 niezależne państwa wyspiarskie w tym rejonie: Samoa, Tuwalu i Tonga. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że pierwsi osadnicy na Tonga pojawili się ok. 6 tys. lat temu. Były tam więc najprawdopodobniej najstarsze osady ludzkie na terenach całej Polinezji. Zanim przybyli tu europejscy kolonizatorzy Tongijczycy tworzyli silną i znaczącą na terenie Pacyfiku cywilizację. To oni zasiedlili sąsiednie wyspy rozprzestrzeniając swoje obyczaje i wierzenia.

Data emisji: 10.11.2018

Audycję prowadziła Anna Wójcikiewicz.

Audycja „Opowieści ludów świata” w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę od 9.00 do 10.00.


Zobacz także
Czytaj także

Opowieści ludów świata: Tajlandia i Mjanma

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 10:15
Dziś odwiedzimy dwa azjatyckie państwa o niezwykle bogatej kulturze i barwnej przyrodzie, rozciągające się pośrodku i na zachodzie Półwyspu Indochińskiego oraz na północy Półwyspu Malajskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści Ludów Świata - Indonezja i Wyspy Sundyjskie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 10:15
Dzisiaj zapraszamy na bajkową podróż po rajskim archipelagu Wysp Sundyjskich położonych pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. Rejon ten należy do Azji Płudniowo-Wschodniej oraz Oceanii. Największe wyspy to Sumatra, Jawa, Borneo i Celebes. Główne państwo zajmujące rejon wysp to Indonezja, największy wyspiarski kraj na świecie.
rozwiń zwiń