Polskie Radio Dzieciom

Boliwariańska Republika Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:00
Wyobraź sobie, że wchodzimy na pokład wielkiego żaglowego statku w jednym z dużych portów Zachodniego Wybrzeża Afryki na przykład Bandżul, stolicy Gambii. Jak tylko podnosimy żagle, obieramy kierunek na zachód i płyniemy przez Ocean Atlantycki, gdzie byśmy dotarli jeśli udało by nam się nie zboczyć z kursu? Najprawdopodobniej w końcu osiągnęlibyśmy brzegi Wenezueli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Giongi63

Ten niezwykły kraj w Ameryce Południowej, znajdziemy na mapie między Zwrotnikiem Raka, a Równikiem. Oficjalnie zwany boliweriańską Republiką Wenezueli zajmuje północną część kontynentu na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i nad morzem Karaibskim. Jego stolicą jest Caracas, miasto malowniczo położone niedaleko Karaibskiego Wybrzeża.

Posłuchaj
53:51 opowieści 18.07.mp3 Historia i tradycje Indian Wenezueli (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_18.07.2020.

Ziemie odkryte przez Krzysztofa Kolumba
Podobno nazwa państwa powstałe podczas jednej z pierwszych europejskich wypraw. Ziemie te odkryto w XV wieku. Odkrył je Krzysztof Kolumb, kiedy odnalazł ujście Orinoko - największej rzeki kraju. Pewnego roku do brzegów dzisiejszej Wenezueli dotarła wyprawa z podróżnikiem Amerigo Vespucci od którego nazwano cały kontynent. Podróżnicy dotarli wtedy dalej na zachód i przepłynęli nad jezioro Maracaibu, u wybrzeży oceanu. Zobaczywszy chatę mieszkających tam Indian zbudowane na wysokich palach wbitych w dno, nazwali to miejsce małą Wenecją, czyli Wenezuelą

Najstarsze indiańskie plemiona
Od tamtych czasów, państwo założone przez hiszpańskich kolonizatorów stało się już samodzielne. Jest niepodległe od prawie 200 lat. Jego mieszkańcy to często Metysi. Są potomkami przybyszów z Europy i rdzennych mieszkańców Indian z różnych plemion. Ale pośród wspaniałej i zróżnicowanej przyrody tej części Ameryki Południowej, wciąż żyją społeczności najstarszych indiańskich plemion. Ich kultura, tradycje i legendy, przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a wiele z nich ma tysiące lat.
Zapraszamy na niezwykłą wędrówkę śladem najdawniej opowieści Indian z Wenezueli.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji:18.07.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: edukacja geografia
Zobacz także
Czytaj także

Rosja - jej tradycje, język i różnorodność kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:00
Szóstego czerwca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego - święto zapoczątkowane przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 2010 roku. Data została wybrana nie bez powodu - w tym dniu urodził się jeden z największych rosyjskich poetów Aleksander Puszkin - reformator literackiego języka rosyjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:00
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
rozwiń zwiń