X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Teatr bezdomny". Od 65 lat szuka swojego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 11:00
W Kurierze Lubelskim z 1955 roku znaleźć można takie słowa "Teatr Bezdomny, bo tak można śmiało nazwać lubelski Teatr Lalki i Aktora, rozpoczął swój sezon. Naturalnie w pożyczonej sali…" 65. rocznica powstania teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, placówki z wieloletnią tradycją spektakli dla dzieci, to pretekst do rozmowy na antenie Polskiego Radia Dzieciom, o artystycznej przyszłości tego teatru. 
Audio
  • 65. urodziny teatru Andersena w Lublinie (Kulturalna Strefa/Polskie Radio Dzieciom)_3.11.2019.
Wesele, reż. Jakub Roszkowskie. Premiera 19 grudnia 2015. Teatr im. H. Ch. Andersena w Lubinie
"Wesele", reż. Jakub Roszkowskie. Premiera 19 grudnia 2015. Teatr im. H. Ch. Andersena w LubinieFoto: Przemysław Bator

Święto teatru nie może się odbyć bez zagrania wybranych na tę okoliczność spektakli. Będzie to także okazja do poznania teatralnych zakamarków, aby móc poznać nieznaną dotąd dla większości widowni, przestrzeń teatralną i stare rekwizyty. - To nie są tylko rekwizyty czy kostiumy, ale przede wszystkim postaci lalkowe, które miały swoje życie. Wierzę, że ciągle to życie w nich jest - powiedział gość audycji "Kulturalna Strefa" Krzysztof Rzączyński, scenarzysta, reżyser i dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Urodzinom teatru towarzyszyć będą także warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży, a także zajęcia dla seniorów. Wszystko to ma zachęcić publiczność w różnym wieku do bliższego poznania teatru i tematyki z nim związanej.

W repertuarze teatru Andersena są także propozycje dla młodzieży. - Takie właśnie jest nasze założenie, aby widz dorosły i młodzież odnajdywali tu dla siebie jakieś propozycje - tłumaczy dyrektor teatru.

Dorośli widzowie już niedługo będą mogli zobaczyć tam spektakl  "Podwójne życie Weroniki". Sztuka na motywach historii opowiedzianej w filmie Krzysztofa Kieślowskiego pod tym samym tytułem, odbiega od scenariusza, ale zdaniem reżysera, jest spektaklem wyjątkowym. - Dla każdego, kto przy niej pracował jest osobistym przeżyciem. Dla mnie jest pewnym podsumowaniem tego, czym jest twórczość Kieślowskiego i jak może inspirować do myślenia i przyglądania się rzeczywistości – podsumował gość Polskiego Radia Dzieciom.

Pomimo upływu lat, Teatr Andersena wciąż boryka się z trudnościami lokalowymi. - Zespół aktorów z każdym sezonem udowadnia, że stoi na bardzo wysokim poziomie artystycznym, a miasto zasługuje na teatr z prawdziwego zdarzenia. Liczymy na to, że w ciągu pięciu, sześciu lat w samorządzie zostaną podjęte konkretne działania, które zmierzają do stworzenia "Andersenowi" nowej teatralnej siedziby. - wyraził nadzieję gość Kulturalnej Strefy.

O trudnej sztuce prowadzenia 65-letniego teatru usłyszeć można w załączonej audycji.

Rozmawiała: Martyna Chuderska

Gość: Krzysztof Rzączyński / Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Data emisji: 03.11.2019
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***

Podczas gali wieczorowej obchodów 65 Urodzin Teatr im. Hansa Christiana Andersena Dyrektor Krzysztof Rzączyński wręczył specjalne podziękowania i dyplomy uznania za wkład w rozwój teatru. Dyplomy „Przyjaciela teatru” otrzymało m.in. Polskie Radio Dzieciom. Dyplom odebrała dziennikarka – Martyna Chuderska. 

Gala Urodzin Andersena Gala Urodzin Andersena

**

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje kilkadziesiąt premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, zaś wieczorem audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.


jo

Zobacz także

Czytaj także

Opowiadacz "Słowem namaluje"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 06:00
Jego zdaniem opowiadanie i słuchanie baśni to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Powieści poruszają nasze umysły jak również i serca. Tworzą poczucie więzi wewnątrz grupy a wspólne opowiadanie pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. Rozwinięciem tych słów jest rozmowa w załączonej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer po Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 08:00
Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już wtedy miasto odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi. W dzisiejszej "Kulturalnej Strefie" zajrzeliśmy do zakamarków wrocławskiej opery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarazić dzieci sztuką

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 15:00
Jak wychować świadomych odbiorców kultury? Jak stworzyć takie środowisko, w którym ci odbiorcy będą dorastać i się rozwijać? Jak poczucie procesu twórczego i wartość sztuki przekazać innym, i jak trafić do młodych ludzi, którzy dzięki sztuce mogą jeszcze bardziej poszerzyć swoje horyzonty?
rozwiń zwiń