X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Orkan. Depresja". Rozmowa z Ewą Nowak

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:00
23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W "Kulturalnej Strefie" do rozmowy o tej chorobie zaprosiliśmy Ewę Nowak. Pisarkę, pedagog terapeutę publicystkę, która jest laureatką wielu wyróżnień - między innymi nagrody Polskiej Sekcji IBBY roku 2020 za książkę "Orkan. Depresja". 
Orkan. Depresja. Okładka książki.
"Orkan. Depresja". Okładka książki.Foto: mat. pras.

Kamila Kowalczyk, jedna z jurorów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY o książce Orkan depresja napisała tak"" To historia o bohaterach poruszających się na granicy rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej, na granicy zrozumienia i jego braku, aż w końcu na granicy życia i śmierci. Ewa Nowak … nie prowadzi suchego psychologicznego wykładu, nie każe swoim bohaterom brać się w garść".

- Piszę uczciwie - zdradza gość "Kulturalnej Strefy" - porzuciłam dawno temu myśli pedagogiczną i jestem po stronie czytelnika. Nie oszukuje go, nie wychowuję, nie staram się wprowadzić na jakieś manowce emocjonalne, tylko piszę prawdę.

Posłuchaj
59:08 Dzieci_AAC 2021_02_21-20-59-07.mp3 "Orkan. Depresja". Rozmowa z Ewą Nowak. (Kulturalna strefa/PRD)_21.02.2021.

 

Borys Orkan, bohater książki, cierpi na depresję. Choroba sprawia, że chłopiec zaczyna widzieć swoje życie jedynie jako pasmo niekończącej się udręki. Prawda opisywana przez Ewę Nowak jest czasem brutalna i bolesna, ale bardzo czytelnikom potrzebna. Książka o szesnastoletnim Borysie Orkanie bardzo ciepło została przez nich przyjęta.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 21.02.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Ewa Nowak
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

Zobacz więcej na temat: literatura DAB+
Zobacz także

Czytaj także

Ulotność chwil - rozmowa z Katarzyną Ryrych "Lata na Rodos"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:00
"Kiedy myślę o lecie 2018 roku, robi mi się smutno, bo następne takie wydarzy się dopiero za sto trzydzieści lat". Tak zaczyna się książka niezwykła, pełna dziecięcych marzeń i zupełnie dorosłych obserwacji społecznych. Pisana z myślą o starszych dzieciach, ale również o dorosłych, językiem, który czytającym skojarzy się z narracją znajdowaną w książkach Astrid Lindgren albo Rene Goscinnego
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:46
W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 20:07
"Uwielbiam pracować. Czy jestem pracoholikiem? Jeśli tak, to chyba zadowolonym z tego powodu. Lubię ludzi. Lubię przebywać wśród ludzi, a mój zawód tego wymaga. Każde wyzwanie aktorskie jest jak spotkanie, a każde spotkanie jest czymś bardzo ciekawym, nowym doświadczeniem, nową energią".
rozwiń zwiń