Polskie Radio Dzieciom

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
Plebiscyt Lokomotywa  książka dla niedorosłych
Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłychFoto: mat. prom.

Nominacje w sześciu kategoriach zostały przygotowane przez blogerów zajmujących się książkami dla dzieci i młodzieży. W plebiscycie biorą udział także internauci, którzy oddają swoje głosy na książki w kolejnych kategoriach: tekst, fakt, obraz, komiks, przekład i od A do Z. W każdej z kategorii jest po dziesięć nominacji.

"Co roku dopracowujemy nasz system nominacyjny, żebyśmy mogli robić to rzetelnie, żeby było też różnorodnie, więc cieszę się, że "Lokomotywa" zmienia się. Czerpiemy doświadczenie z kolejnych edycji" – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Tatiana Audycka-Sztrawska. 

Posłuchaj
59:50 2022_01_30 21_00_00_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

 

Na zmiany w tegorocznym wydaniu plebiscytu miała wpływ sytuacja związana z koronawirusem. Lokomotywie udało się ruszyć mimo trudności, a efektem jest uproszczony i łatwiej dostępny formularz do głosowania, a także grono patronów, którzy odzwierciedlają założenia plebiscytu. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 30.01.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Tatiana Audycka-Szatrawska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do czasów dzieciństwa w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:10
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników zabawy, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą przenieść się do czasów dzieciństwa. Więcej o tym wyjątkowym miejscu opowiedziała w "Kulturalnej Strefie" Aneta Popiel-Machnicka, założycielka i dyrektor Muzeum Domków Lalek w Warszawie, a także reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.  
rozwiń zwiń