Polskie Radio Dzieciom

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
8. Festiwal Literatury dla Dzieci
8. Festiwal Literatury dla Dzieci Foto: mat. pras.

Program festiwalu obfituje w spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy oraz - szczególnie lubiane - czytanki po zachodzie słońca. Nie zabraknie oczywiście rodzimych autorów i ilustratorów literatury dziecięcej, a także gości z zagranicy. W związku z setną rocznicą urodzin Stanisława Lema, organizatorzy zaplanowali warsztaty nawiązujące do twórczości autora. Dla animatorów czytelnictwa, pedagogów i bibliotekarzy przygotowano konferencję pod hasłem "O gustach się dyskutuje!".  

Posłuchaj
59:51 2021_11_28 21_00_19_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 28 listopada godz. 21:00

Finałowi festiwalu towarzyszyć będzie gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki roku. Jak zdradził Łukasz Dębski, wyłonienie finałowej piątki zajęło jurorom półtorej godziny. Całość zwieńczy koncert zespołu Czereśnie, tworzonego przez muzyków z krakowskiego zespołu Hańba. 

Większość spotkań odbywać się będzie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie. Pasma popołudniowe zaplanowano na godzinę 16:00. Podczas warsztatów z Anną Kazimierak będzie można stworzyć między innymi obrotową gwiazdę betlejemską czy papierowego węża. Na wszystkich chętnych będzie czekał też Daniel de Latour ze skarpetkowymi warsztatami nawiązującymi do książek, które współtworzy z Justyną Bednarek. Łukasz Dębski zachęca, aby wieczorową porą wybrać się na spacer w okolice Teatru Groteska. Dokładnie po przeciwnej stronie, przy Centrum Młodzieży im. dr. Fryderyka Jordana na ścianie budynku wyświetlane będą prace Bogdana Butenki w dużym formacie. Projekcje będą towarzyszyły całemu festiwalowi. To jednak tylko niektóre z atrakcji przewidzianych na czas trwania wydarzenia. Po więcej informacji i dokładny plan na każdy dzień odsyłamy do audycji zamieszczonej poniżej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy gościem "Kulturalnej Strefy".

Festiwal rozpocznie się 1 grudnia i potrwa pięć dni. Finał odbędzie się w niedzielę. Całość można śledzić za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu Literatury dla Dzieci oraz w mediach społecznościowych. To właśnie tam na bieżąco pojawiają się informacje związane z wydarzeniem. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 29.11.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Łukasz Dębski
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:15
Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
rozwiń zwiń