!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Znamy laureatów tegorocznych Słoneczników. Posłuchaj "Kulturalnej strefy" w PRD

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:59
Słoneczniki to konkurs, w którym głos mają rodzice. Jest to plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Głównym celem Słoneczników jest docenienie i nagrodzenie najlepiej przygotowanych wydarzeń. Od dziesięciu lat w Warszawie, jedenastu w Krakowie i sześciu na Śląsku, wybierane są inicjatywy, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju dzieci, będąc równocześnie najlepsza rozrywką. W Kulturalnej Strefie pojawili się laureaci tegorocznej, warszawskiej edycji plebiscytu - Grażyna Deneka, reprezentująca Muzeum Warszawy, Weronika Kołacz z Muzeum Historii Polski oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. 
Na zdjęciu Grażyna Deneka, Weronika Kołacz, Bartłomiej Włodkowski oraz Martyna Chuderska - dziennikarka PRD.
Na zdjęciu Grażyna Deneka, Weronika Kołacz, Bartłomiej Włodkowski oraz Martyna Chuderska - dziennikarka PRD.Foto: PR

Statuetka Złotego Słonecznika w kategorii Język za Warszawianki znane i nieznane - Konkurs Literacki Muzeum Warszawy trafiła do Muzeum Warszawy. „Zadaniem konkursowym było napisanie felietonu bądź opowiadania poświęconego Warszawiance i to dzieci same wybierały osobę, której warto poświęcić uwagę i napisać felieton bądź opowiadanie. Ze wzruszeniem jury konkursu czytało pracę, której autorka opisała swoją mamę i to było niesamowite przeżycie” – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Grażyna Deneka. Jak dodała, tegoroczna edycja była pełna emocji i nieoczekiwanych wzruszeń. 

Posłuchaj
59:56 2022_09_18 21_00_32_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 18 września godz. 21:00

Statuetka Złotego Słonecznika oraz Nagroda Rodzica w kategorii Przyroda za grę rodzinną „Zielnik księżnej” trafiły do Muzeum Historii Polski. „Uczestnicy naszej gry i innych wydarzeń to zarówno dorośli, jak i młodsi uczestnicy, całe rodziny, często bywalcy, którzy wracają do nas co roku – którzy się dobrze bawią wspólnie” – mówiła w Kulturalnej Strefie Weronika Kołacz. „Bardzo cenny jest fakt spędzania czasu razem oraz to, że zarówno dorośli, jak i dzieci są aktywni, bawią się, a nawet wracają z merytorycznymi uwagami” – dodała. Równie ważna jest kwestia wspólnego działania, ponieważ gra jest efektem pracy zespołowej.

Statuetkę Złotego Słonecznika oraz Nagrodę Rodziców w kategorii Ruch za My chcemy wyjść, czyli KAJAKOBUS otrzymała Fundacja AVE. „Wymyśliliśmy coś takiego, co będzie możliwe do realizacji w Warszawie, ale będzie plenerowe, a jednocześnie edukacyjne – połączenie kajaków, które są w Fundacji AVE od samego początku, czyli od osiemnastu lat i wycieczek zabytkowym autobusem po Warszawie” – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Włodkowski.  

Więcej na temat inicjatyw nagrodzonych podczas tegorocznej odsłony warszawskich Słoneczników w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Grażyna Deneka, Weronika Kołacz, Bartłomiej Włodkowski
Data emisji: 18.09.2022
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj dalej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń