Polskie Radio Dzieciom

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 20:27
"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Magdalena Nieć - reżyser filmu O psie, który jeździł koleją i Martyna Chuderska - dziennikarka PRD
Magdalena Nieć - reżyser filmu "O psie, który jeździł koleją" i Martyna Chuderska - dziennikarka PRDFoto: Przemysław Chmilewski/PR

W kinie familijnym najważniejsza jest dla mnie wielopokoleniowość i przekaz. Zależy mi na tym, żeby to był to film na który mogą przyjść dzieci z rodzicami i z dziadkami. Mogą to być filmy, które będą pretekstem do zbliżenia się i do rozmowy – powiedziała Magda Nieć – reżyser filmu "O psie, który jeździł koleją", dodając, że film może być pretekstem do rozmowy, -  ja sama na mój film "O psie, który jeździł koleją", byłam wielokrotnie, ponieważ lubię słuchać jak widownia reaguje. Nigdy nie widziałam tylu starszych ludzi. To jest cudowne, że dziadkowie wychodzą do kina z wnukami – dodała gość Polskiego Radia Dzieciom.  

Posłuchaj
59:33 [DAB]Dzieciom (PCM) 26 listopad 2023 21_00_17.mp3 Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją”_Kulturalna strefa_26 listopada godz. 17:00

Reżyser filmu zaznaczyła także, że jedną z najpiękniejszych recenzji od widza jaką otrzymała była rozmowa z dziadkiem, który przyszedł na film z wnukiem, podczas której wzruszony ze łzami w oczach mówił jaki to jest piękny film, tymczasem jego wnuczek zapytał w tym momencie czy może się do dziadka przytulić. Podkreśliła też, że właśnie to chciałaby robić dla ludzi tworząc filmy. Tak jak to ma miejsce w jej debiutanckim filmie, chciałaby pokazywać dzieciom i rodzicom, że w ich wspólnym życiu są rzeczy, których nie da się załatwić od ręki, że rodzice też popełniają błędy, ale zawsze chcą dobrze dla swoich dzieci, tylko nie zawsze im to wychodzi. 

Magdalena Nieć - rezyser filmu "O psie, który jeżdził koleją" i Martyna Chuderska - dziennikarka PRD Magdalena Nieć - rezyser filmu "O psie, który jeżdził koleją" i Martyna Chuderska - dziennikarka PRD

Rolę Lambo zagrały trzy psy

W audycji pojawił się także wątek psiej obsady. Magdalena Nieć zdradziła w rozmowie, że rolę Lambo grały trzy psy – Ponieważ jest to również film o miłości i o szacunku do zwierząt, my staraliśmy się, że żeby pieski nam się nie męczyły, a nawet nie nudziły. Dlatego je wymienialiśmy gdy sceny wymagały specyficznych umiejętności, osobowości lub energii. Jeśli chodzi o samą pracę to nie było to łatwe ponieważ w każdej scenie do jednego psa mieliśmy trzech, a nawet czterech treserów. W małej przestrzeni nie dość, że ekipy było mnóstwo to jeszcze musieli się pomieścić wszyscy treserzy i trzy psy. Żeby nagrać skomplikowane sceny mieliśmy rozpisaną całą choreografię i tak jeden treser był schowany za szafą, drugi pod łóżkiem a trzeci wypełzał spod kamery – powiedziała reżyser filmu. Więcej w załączonym zapisie audycji. 

Audycja: Kulturalna strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Magdalena Nieć - reżyser filmu "O psie, który jeździł koleją"
Data emisji: 26.11.2023
Godzina emisji: 21.00.

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.
Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

Zobacz także
Czytaj także

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:49
Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 14:47
– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
rozwiń zwiń