Polskie Radio Dzieciom

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 12:15
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Warsztaty twórcze Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022
Warsztaty twórcze "Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022"Foto: mat. pras.

Przy Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek organizowana jest Wielka Zbiórka Zabawek mająca na celu pomoc dzieciom z Ukrainy, które trafiły do Polski w ucieczce przed wojną. Mowa tu o zbiórce zabawek, pomocy szkolnych i artykułów kreatywnych, które nie tylko dadzą odrobinę normalności, ale pomogą na chwilę zapomnieć najmłodszym uchodźcom o trudnych doświadczeniach. 

Posłuchaj
58:59 2022_04_17 20_59_59_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 17 kwietnia godz. 21:00

Domek z Sercem to projekt, który działa już od lat i opiera się na działalności wolontariuszy w różnym wieku, którzy spotykają się po to, by od podstaw stworzyć misiowy domek, który ma okno w kształcie serca i jest w pełni wyposażony. - Początkowo przekazywaliśmy te domki z myślą o tym, że będą one pełniły taką rolę odciągania dziecka od różnych przykrych procedur medycznych w szpitalach – tłumaczy Aneta Popiel-Machnicka. „Tymczasem okazało się, że pełnią one fantastyczną rolę terapeutyczną i diagnostyczną w gabinetach psychologicznych” – kontynuuje pomysłodawczyni. 

Obecnie trwa nabór mazowieckich instytucji kultury, które dysponują własną przestrzenią, zechcą wziąć udział w projekcie i umożliwią przeprowadzenie gościnnych warsztatów „DOMEK Z SERCEM. Akcja jest całkowicie bezpłatna – wystarczy miejsce i grupa osób chętnych do zrobienia misiowego domku. Przy jednym domku pracuje zwykle od czterech do sześciu osób, a w tym samym czasie robi się cztery domki. Całość trwa zwykle około pięciu godzin, a po skończonej pracy domki od razu trafiają do właściwych sobie placówek.


 

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem inicjatywę "Domek z sercem".

Audycja: Kulturalna Strefa

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Aneta Popiel-Machnicka - założycielka i dyrektor Muzeum Domków Lalek w Warszawie

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj więcej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Bajki, które pocieszają. Rozmowa z Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 12:51
Zniknięcie śledzi, ucho różowego jelenia, napad na moście - te przygody które spotykały przemiłą kocią bandę, są świetnie znane młodym czytelnikom. Ale autorka serii książek o kociej szajce (jak choćby "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi") nie tylko pisze książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:15
Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
rozwiń zwiń