Polskie Radio Dzieciom

"Nasza niegrzeczna mama", czyli książka inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 20:35
Z książką "Nasza niegrzeczna mama" wiąże się niesamowita historia. Ilustracje do tej pozycji stworzyła tatuatorka, która w "Naszej niegrzecznej mamie" miała swój debiut ilustratorski. Wszystko zaczęło się od tego, że autorka książki, Justyna Bednarek postanowiła ozdobić swoje ciało tatuażem autorstwa Katarzyny Palus, która przyjechała specjalnie przyjechała w tym celu z Wrocławia do Warszawy. W ostatniej chwili Justyna Bednarek zrezygnowała, a po krótkiej rozmowie okazało się, że największym marzeniem tatuatorki jest zilustrowanie książki dla dzieci. Tak pisarka nawiązała współpracę z młodą artystką. Efekty tej współpracy można podziwiać na kartkach książki "Nasza niegrzeczna mama".
Gościem Kulturalnej strefy była Justyna Bednarek (od lewej) i Magda Kłos-Podsiadło  (od prawej)
Gościem Kulturalnej strefy była Justyna Bednarek (od lewej) i Magda Kłos-Podsiadło (od prawej)Foto: mat. prom.

"Nasza niegrzeczna mama" to opowieść o rodzinie złożonej z mamy i trójki dzieci – Kasi, Piotrusia i Maksia. Choć mogłoby się wydawać, że wiodą oni zwyczajne, chwilami niedoskonałe życie, codzienność przeplata się tu z fantastyką. – Mama jest niegrzeczna, bo ma tę wewnętrzną wolność i wbrew światu, wbrew różnym trudnym sytuacjom, w momencie w którym trzeba puścić miłość przodem, to się ją puszcza, niezależnie od niesprzyjających okoliczności – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Justyna Bednarek. 

Posłuchaj
59:30 2022_11_06 20_59_49_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 6 listopada godz. 21:00

Niegrzeczna mama jest w stanie wyczarować swoim dzieciom dom pełen bezpieczeństwa, bajki i fantazji, nie rezygnując przy tym z siebie. – To jest też piękne, że my czytamy tę książkę widzimy świat oczami córki, tej najstarszej Kasi, która patrzy na tę mamę z miłością i też chce być taka – zauważyła Magda Kłos-Podsiadło. – Wszystkie trudne sytuacje są pokazane przez pryzmat wyobraźni tej narratorki, najstarszej z trójki dzieci naszej niegrzecznej mamy – dodała autorka książki – Nawet są, mam nadzieję, takie miejsca, gdzie można się szczerze pośmiać. Nie jest to na pewno smutna opowieść, mimo że zahacza o różne poważne kwestie.  

Więcej o książce "Nasza niegrzeczna mama" w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Magda Kłos-Podsiadło – wydawnictwo Wytwórnia, Justyna Bednarek - pisarka
Data emisji: 06.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Audiobooki – więcej niż książki?
Bajki, które pocieszają. Rozmowa z Agatą Romaniuk

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 18:29
W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 13:47
Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
rozwiń zwiń