Polskie Radio Dzieciom

Tłusty Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:00
Jak to robią ludowi muzykanci, że grają, a wcale się w swojej muzyce nie gubią, nie mylą się zmieniając melodię i zawsze wiedzą, co wydarzy się za chwilę? Dlaczego w Tłusty Czwartek domy pełne są cudownych, słodkich przysmaków? Kto korzystał z tajemniczych przedmiotów, którymi majstrowano naprawiając przy okazji różne domowe urządzenia?
Audio
  • Tłusty Czwartek dla najmłodszych (Polskie Radio Dzieciom/ Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Źródełku" sprawdziliśmy czym jest szraubyncjer, waserwoga i bormaszyna, przekonalismy się jak stworzyć doskonałą wiązankę mazurków, usłyszelismy jak ludowe melodie przysiadają, zmieniają charakter i znów zaczynają się obracać, a także zajrzelismy do kuchni w wiejskiej chacie, gdzie pieką się pączki, racuchy, bliny i pampuchy, a cukrowe ciasta nabierają kształtów lalek, serduszek, gwiazdek i kogucików. Zapraszały Maria Bienias, Kasia Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Hanna Szczęśniak.

 ***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 11.00

gs


Zobacz także
Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć - cień nieobecnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:00
W "Źródełku" zapraszaliśmy na granie muzyki ludowej, poznawaliśmy zwyczaje naszych babć i dziadków, uczyliśmy się tradycyjnych wycinanek i słuchaliśmy opowieści o świecie dawnej wsi - wszystko to dotyczyło pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wielką moc ma gromnica?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 12:00
Muzyka ludowa kojarzy nam się z melodiami wesołymi, zabawnymi, tanecznymi i dowcipnymi. Ale tradycyjne melodie towarzyszyły ludziom również w chwilach pełnych skupienia i zamyślenia. Taki poważny czas może być związany z przemianami w świecie przyrody albo ze świętami, mającymi zaznaczyć ważny moment w opowieści, którą ludzie tłumaczą sobie świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto miłości dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
Dlaczego dawniej w dzień świętego Walentego lepiono z wosku serduszka, ręce, nogi, kulki, krążki albo kształty przypominające maleńkie dzieci? W którym kraju święty Walenty jest patronem wiosny, zdrowia, pszczelarzy i pielgrzymów? Dlaczego od 14 lutego nie powinno się chodzić po zamarzniętym jeziorze?
rozwiń zwiń