X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak wielką moc ma gromnica?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 12:00
Muzyka ludowa kojarzy nam się z melodiami wesołymi, zabawnymi, tanecznymi i dowcipnymi. Ale tradycyjne melodie towarzyszyły ludziom również w chwilach pełnych skupienia i zamyślenia. Taki poważny czas może być związany z przemianami w świecie przyrody albo ze świętami, mającymi zaznaczyć ważny moment w opowieści, którą ludzie tłumaczą sobie świat.
Audio
Gromnica.
Gromnica.Foto: Shutterstock

W "Źródełku" dowiedzieliśmy się jakie legendy związane były ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej i jakie magiczne moce miała świeca zwana gromnicą. Mówiono bowiem, że potrafi ona obronić ludzi przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem, a nawet odwrócić gromy i błyskawice. Sprawdziliśmy też jak zwyciężyć w grach słownych sprytnie korzystając ze śląskich słów na literę "y", zobaczyliśmy czym są bandzioch i patrzałki i czy da się je skitrać, a o pewnym niepokornym panu, któremu nic nie mogło stanąć na przeszkodzie w spotkaniu z ukochaną, zaśpiewała nam i zagrała Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. Zapraszały: Maria Bienias, Katarzyna Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Hanna Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 2.02.2020

Godzina emisji: 11.00

 gs


Zobacz także

Czytaj także

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z deski, żelaznego pręta i sznurka zrobić łyżwy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 06:00
Czy można przymocować kawałek drewna do konia i jeździć w ten sposób po śniegu? Kiedy najlepiej zjeżdża się z dachu chałupy jak ze zjeżdżalni? W "Źródełku" przyjrzeliśmy się dawnym, zimowym zabawom, spotkaliśmy kolędników przebierających się za anioły, diabły, pastuszków, kozy, barany i bociany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć - cień nieobecnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:00
W "Źródełku" zapraszaliśmy na granie muzyki ludowej, poznawaliśmy zwyczaje naszych babć i dziadków, uczyliśmy się tradycyjnych wycinanek i słuchaliśmy opowieści o świecie dawnej wsi - wszystko to dotyczyło pamięci.
rozwiń zwiń