Polskie Radio Dzieciom

Wielki Post z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:00
Zanim jeszcze nadeszła wiosna, na wsiach chowano instrumenty, przestawano grać, śpiewać i bawić się, gospodynie szorowały patelnie z tłuszczu, wyrzucały garnki przez okno i wkładały czarne ubrania, a dzieci bawiły się cichutko, bez śmiechów i krzyków. Nastawał bowiem Wielki Post, podczas którego powstrzymywano się od jedzenia niektórych potraw. Miało to oznaczać oczyszczenie, przemijanie i oddanie światu energii potrzebnej do odrodzenia po zimowym uśpieniu.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maria Evseyeva

W  "Źródełku” dowiedzieliśmy się, na czym polega niezwykłość tego wyjątkowego czasu. Melancholijnego kujawiaka zagrał nam zespół Karuzela, wyjaśniło się czym był dzień garkotłuka, a my zaczarowaliśmy rzeczywistość za pomocą ludowych kołysanek i sprawdziliśmy dlaczego wszystkie elementy świata są sobie tak bardzo bliskie. Zapraszały: Maria Bienias, Katarzyna Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Hanna Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 1.03.2020

Godzina emisji: 11.00

gs


Zobacz także
Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto miłości dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
Dlaczego dawniej w dzień świętego Walentego lepiono z wosku serduszka, ręce, nogi, kulki, krążki albo kształty przypominające maleńkie dzieci? W którym kraju święty Walenty jest patronem wiosny, zdrowia, pszczelarzy i pielgrzymów? Dlaczego od 14 lutego nie powinno się chodzić po zamarzniętym jeziorze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłusty Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:00
Jak to robią ludowi muzykanci, że grają, a wcale się w swojej muzyce nie gubią, nie mylą się zmieniając melodię i zawsze wiedzą, co wydarzy się za chwilę? Dlaczego w Tłusty Czwartek domy pełne są cudownych, słodkich przysmaków? Kto korzystał z tajemniczych przedmiotów, którymi majstrowano naprawiając przy okazji różne domowe urządzenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawałowe ostatki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 12:00
W ostatnich dniach karnawału po wsiach biegały grupy chłopców w strojach kobiet i diabłów, do drzwi pukały kozy, niedźwiedzie, koniki i bociany, a drogą sunęły orszaki przebierańców. Dlaczego ludzie bawili się, przebierali i wygłupiali, by chwilę później wsadzić grajka na taczki i wywieźć za wieś na znak końca zabawy?
rozwiń zwiń