X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Witaj nam, maiczku, ze słowiczkiem w gaiczku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 11:30
Rozkwitająca wiosna to czas, gdy wiejskie domy mienią się wszystkimi kolorami kwiatów – zielone pnącza obrastają ściany, mieszkające w doniczkach rośliny mają swój własny, zarezerwowany tylko dla nich stolik, w oknach rosną pelargonie, aksamitki, nagietki i astry, a z wiklinowych koszyków zerkają na nas paprotki.
Audio
  • Maj - magiczny czas kwiatów i zieleni (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maria Evseyeva

Dawniej wszyscy wiedzieli, że kwiatkom trzeba czasem pomóc – ochronić przed zimowym mrozem albo delikatnie przywiązać do patyczka, tak żeby nie zmyła ich woda i nie porwał wiatr. W „Źródełku” pani Maria Bienias odkrywała przed nami tajemnice kwiatów, doradzi, jaki bukiecik najlepiej dać komuś na imieniny i wyjaśni, co można zrobić z kolorową bibułą. - Wczesną wiosną od takich pojedynczych kwiatków już zbierano odmłódki. Były geranie, majówki, merty na oknach, a jak bliżej wiosny - to wszyscy ogródki kopali. Tam kwiaty same się zasiewały! Moja mama bardzo lubiła astry, przywiązywaliśmy do nich niteczki, żeby równo kwitły. Gospodynie dbały o te kwiaty, były na oknach i na ścianach w chałupie. Ludzie kochali kwiatki! - mówiła wczoraj w "Źródełku" Maria Bienias, mistrzyni śpiewu mazowieckiego, opowiadając o dawnych sposobach pielęgnacji roślinek.

Kasia Dudziak i Karo Przewłoka opowiedziały nam, jak kocha się ciastka z czekoladą, a jak drugą osobę i wytłumaczą, co zrobić, gdy pod oknem gryfne karlusy wyśpiewują nam zalotne piosenki. A w ramach akcji #folkwdomu Małgosia Zagajewska i Ksawery Wójciński otworzyli wraz z nami stare pudło pełne niezwykłych książek i zabrali nas w świat legend, baśni i opowieści, przypominających nam, żebyśmy o siebie nawzajem dbali i byli dla siebie dobrzy.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, Małgosia Zagajewska i Ksawery Wójciński

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 11.00

at

Zobacz także

Czytaj także

Zabieramy się za wiosenne porządki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 11:00
Czy tak jak teraz wszystko robiły za człowieka maszyny, a może jednak trzeba było wybrać się nad rzekę? Po co do tego wszystkiego kij, popiół i beczka na trzech nogach? W najbliższym "Źródełku" dzięki wspomnieniom pani Marii Bienias oddajemy się wiosennym porządkom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowa apteczka naszych babć

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 12:00
Plasterki surowego ziemniaka, kulki z chleba, sok z aloesu, herbata z miodokrzewu, lipy albo czarciego pazura – choć pozornie ze sobą niezwiązane, wszystkie mogą nam bardzo pomóc. Od tysięcy lat ludzie na całym świecie przyglądali się różnym roślinom, sprawdzając ich działanie. Dlatego doskonale znali otaczającą ich przyrodę – kwiaty, trawy, liście, krzewy i drzewa.
rozwiń zwiń