Polskie Radio Dzieciom

Poznajemy tajemnice kuchni

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:00
Metalowy bunclok, nudelkula do groźnego wymachiwania, ochronna brotbiksa, pyszne hawerfloki, pachnące kakałszale i kleiste gumiklejzy. Może trudno w to uwierzyć, ale wszystkie te niezwykłe rzeczy znajdziemy w sercu naszych domów – w kuchni.
Audio
  • Poznajemy tajemnice kuchni (Polskie Radio Dzieciom /Źródełko)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Źródełku" ekspertki od śląskich spraw, Katarzyna Dudziak i Karo Przewłoka, zabrały nas we wspaniałą podróż wokół półek, szafek, pieca i lodówki, a potem przypomniały przygody pewnego pechowego gołębia. Do kuchni zajrzeliśmy też z panią Marią Bienias, która nauczyła nas podstaw wiejskiej ekologii. Dowiedzieliśmy się jak niczego nie zmarnować – oddając resztki psom, owcom i kurom albo łatając dziury na spodniach – i jak z niczego zrobić coś – z kamienia młotek, a z mąki – klej. W ramach akcji #folkwdomu spotkaliśmy się to z Małgosią, Mają, Marysią i Lenką z Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska", które opowiedziały nam jak wygląda kujawski strój ludowy i co robić, gdy się tęskni za szkołą oraz zaśpiewały nam jedną ze swoich ulubionych piosenek.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, Małgosia Zagajewska i Ksawery Wójciński

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 11.00

gs

Zobacz także
Czytaj także

Z Marzanną i biocianem witamy wiosnę!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 12:05
Na pewno już słyszeliście, że jeżeli zobaczycie bociana, to znak że wiosna już się rozpoczęła. Właśnie teraz te przynoszące szczęście i radość ptaki powinny przylecieć już z ciepłych krajów, wrócić do starych gniazd albo założyć nowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy świat wykluł się z jajka?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:00
Kiedy czasem tak się zdarza, że nie możemy dużo czasu spędzać na zewnątrz, wtedy podróże ograniczamy do minimum, a raczej – odbywamy je po własnym domu. Gdzie w domu wisi kromlojchter? Co się stanie, gdy zawiniemy komuś wokół guzika pukiel naszych włosów? W którym miejscu najlepiej rozsypać skorupki jajka, żeby chroniły nas przed złymi mocami? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się ze „Źródełka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie rosną tulpy, nelki i gynsi pympek?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 10:15
Jak zbudować ogródek na podwórku, a z czego można go zrobić w domu?  Po czym rozpoznać owocowe drzewka – wisienkę, śliwkę, jabłonkę i gruszę?  wiosennym "Źródełku" przyjrzeliśmy się uważnie kwiatkom, drzewkom i ptakom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowa apteczka naszych babć

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:30
Plasterki surowego ziemniaka, kulki z chleba, sok z aloesu, herbata z miodokrzewu, lipy albo czarciego pazura – choć pozornie ze sobą niezwiązane, wszystkie mogą nam bardzo pomóc. Od tysięcy lat ludzie na całym świecie przyglądali się różnym roślinom, sprawdzając ich działanie. Dlatego doskonale znali otaczającą ich przyrodę – kwiaty, trawy, liście, krzewy i drzewa.
rozwiń zwiń