Polskie Radio Dzieciom

Porozmawiajmy z instrumentami!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 11:30
Czy instrumenty potrafią mówić, odpowiadać i cieszyć się? Dlaczego czasem lutnik nie może zasnąć, tylko pracuje po nocach? Kiedy bęben leży, pływa i odpoczywa? W najbliższym Źródełku czeka nas spotkanie z człowiekiem, który z kawałka drewna albo metalu potrafi wyczarować pięknie grające instrumenty!
Audio
  • Opowieści instrumentów (Radio Dzieciom/Źródełko)
Kapela Ulewińskich czyli baraban i harmonia
Kapela Ulewińskich czyli baraban i harmoniaFoto: Piotr Baczewski|Muzyka Zakorzeniona

Czy instrumenty potrafią mówić, odpowiadać i cieszyć się? Dlaczego czasem lutnik nie może zasnąć, tylko pracuje po nocach? Kiedy bęben leży, pływa i odpoczywa? W Źródełku czeka nas spotkanie z człowiekiem, który z kawałka drewna albo metalu potrafi wyczarować pięknie grające instrumenty!

O czym mówi baraban?

Mateusz Raszewski – twórca instrumentów, skrzypek i badacz muzyki tradycyjnej – zdradził nam tajniki swojej pracy i przedstawi niezwykłemu instrumentowi – barabanowi. Na spotkanie z Mateuszem zabrała nas nasza niestrudzona podróżniczka po Wielkopolsce – Karolina Ociepka.

Pani Karolina zawitała do pracowni Mateusza Raszewskiego, która znajduje się w Wielkopolsce, w Puszczy Zielonce. Pracownia jest niezwykłym miejscem pełnym różnych instrumentów, które pan Mateusz wytwarza własnoręcznie. To między innymi bębny, bębenki obręczowe, basy, skrzypce, mazanki, trójkąty czy talerze do barabanów.

- Lubię robić wszystkie te instrumenty – mówił Mateusz Raszewski – One też mnie lubią, bo pięknie się odzywają. To duża radość, kiedy po raz pierwszy odzywa się instrument, który do tej pory był kawałkiem metalu albo kawałkiem drewna, leżał po kątach jako deski i śrubki, a teraz wszystko razem zaczyna opowiadać historie muzyczne!

Pan Mateusz czasem nie może zasnąć, tylko kończy instrument, czując, że już, już za chwileczkę będzie gotowy do opowiadania swojej opowieści! W „Źródełku” przedstawił się jeden z instrumentów Mateusza Raszewskiego – baraban. Pan Baraban to duży polski bęben, o niskim mocnym brzmieniu. Zazwyczaj ma talerz lub trójkąt, które wydają delikatniejsze tony, kiedy potrzeba. Jest zrobiony z jesionowego drewna, skóry i metalu. Posłuchajcie koniecznie pana Mateusza, który bardzo dokładnie przedstawił nam Baraban! Dowiecie się między innymi, do czego w barabanie potrzebne są motylki i jak z prostej drewnianej deski zrobić okrągłą obręcz!

Powiślaki po Wiśle

Doskonały muzykant – Zdzisław Kwapiński przywitał nas w audycji powiślakiem. Ale czym jest powiślak? Hmm… może ma coś wspólnego z Wisłą? Tak! A dokładnie z Powiślem! Ale nie chodzi tu (tylko) o dzielnicę Warszawy. Powiśle to tereny, które niegdyś zalewane były przez rzekę Wisłę. A powiślaki? To melodie grane na tych terenach!

Dawniej Wisła była taką autostradą – pływały tamtędy łodzie i barki z mnóstwem towarów i pasażerów. Ludzie wozili rzeczy ze swoich miejscowości na targi, by je sprzedać, a za uzyskane pieniądze kupowali inne dobra i przywozili je do siebie. Poza taką wymianą towarów wymieniano się oczywiście muzyką! Bo często bywało tak, że ktoś usłyszał melodię, która mu się spodobała, zapamiętywał ją i rozpowszechniał w swojej wsi lub miasteczku.

Co słychać u kłobuka?

A jaką niezwykłą historię przygotował dla nas Witold Vargas? Kłobuk Pietuch wciąż walczy z Granicznikiem! Och! To niebezpieczny stwór! Ale nasz mały bohater ma niejednego asa w rękawie. Co więcej – sam jest demonem, a przecież demon z demonem na pewno jakoś potrafi się dogadać! Tak więc nasz kłobuk Pietuch wytacza swoje zdolności negocjacyjne i… posłuchajcie sami!

Przysłowie na dziś

Przedszkolaki z House of Montessori: Kaja, Joni, Maks, Nel, Nina i Zofia przedstawili nam kolejne ludowe przysłowie. Brzmi ono tak: „Chleb stracił, a bułki nie znalazł”. Kto stracił chleb? I o co w tym wszystkim chodzi? Nasze przedszkolaki są zgodne co do jednego – ciemny chleb jest zdrowy. Wróćmy do przysłowia: „chleb stracił, bułki nie znalazł” możemy powiedzieć o kimś, komu nie poszczęściło się w wymianie. Jeśli dacie komuś coś wartościowego, a w zamian dostaniecie co o mniejszej wartości, to można powiedzieć, że wymiana była niekorzystna. Warto pamiętać o tym przed wymianą i dokładnie się zastanowić, czy naprawdę jej chcemy.

ZAPROSZENIE

Jak zapewne wiecie, Tęgie Chłopy i ich - przygotowana we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej - płyta Rakieta wygrali konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2021! Jako laureaci tej nagrody wystąpią na Festiwalu Folkowym Plskiego Radia Nowa Tradycja, który startuje już w ten piątek (13.05)!Na transmisję koncertu zespołu Tęgie Chłopy zapraszamy w piątek, 13.05 po godzinie 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom!

KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja” jest
KGHM Polska Miedź SA

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 11.00 


Zobacz także