Polskie Radio Dzieciom

Żniw już czas!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 11:30
Sierpień to na wsi czas żniw. Dziś na pole wyjeżdżają nowoczesne kombajny i inne maszyny, które bardzo ułatwiają żniwną pracę. Dawniej jednak wszystko robiono... ręcznie! Jak się pracowało w polu za dawnych czasów? O tym opowiadał nam Piotr Dorosz.
Audio
  • Źródełko 13 sierpnia 2023 (Polskie Radio Dzieciom)
Chłopiec w łanach zboża czeka już na żniwa
Chłopiec w łanach zboża czeka już na żniwaFoto: Shutterstock

Nasz prowadzący opowiedział o koszeniu sierpem, potem kosą, następnie konną kosiarką i snopowiązałką. A były to opowieści z własnego doświadczenia Piotra Dorosza. Musicie wiedzieć, że nasz reporter swoje dzieciństwo spędził na wsi i kosił wszystkimi tymi narzędziami: kosą, sierpem i kosiarką!

Oczywiście żniwom towarzyszyły też odpowiednie pieśni, opowiadające choćby o tym jak trudna była praca w polu. 

Na szczęście przetrwały piękne żniwne i dożynkowe pieśni! Mówią one o bardzo ciężkiej żniwnej pracy. Żniwa w polu odbywały się kiedyś ręcznie, bez pomocy kombajnów. Najgorsze było cięcie sierpem i „odbieranie” za kosiarzem, ponieważ wymagało pracy w nieustannym pochyleniu. Teraz kombajn nie tylko zbiera zboże, ale i „młóci je” – wytrzepuje z kłosów ziarno, po czym wysypuje te ziarna na przyczepę. Kiedyś nie można było zboża młócić od razu po ścięciu. Stawiało się je w snopki i czekało aż przyjedzie wóz z koniem, by załadować zboże i zawieźć do stodoły. A to dopiero początek prac przy zbożu.

Do żniw przystępowano tylko przy ładnej pogodzie, kiedy padał deszcz, nie można było pracować. O tym, jak żniwiarze prosili deszcz, by nie padał oraz Boga, by zesłał ładną pogodę, śpiewała nam Ania Broda.

Prace w polu trwały od rana do wieczora. Wyobrażacie sobie na pewno, że całodniowa praca przy piekącym słońcu nie należała do przyjemnych. Jak słusznie zauważył Staś Dorosz – trzeba było ciągle się schylać, nie było klimatyzacji, a sierpniowe słońce bardzo grzało! Na głowie tylko chustka, żadnych daszków! Dlatego w niektórych pieśniach żniwnych możemy usłyszeć, jak żniwiarze proszą słońce, by szybciej zachodziło.

Musicie też wiedzieć, że chłopi byli wyzyskiwani. To znaczy: musieli oni pracować za darmo na polach bogatego dziedzica, byli traktowani jak darmowa siła robocza bez żadnych praw.

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!

***

Na audycję Źródełko w niedzielę (12.08) o godz. 11.00.

Zobacz także