Polskie Radio Dzieciom

Niedziela na targowisku, na wsi i w mieście

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 12:00
Dziś kolejny odcinek przygód Cyli i Brechta, którzy wciąż znajdują się na wiejskim targowisku, w dodatku wpadli tam w niemałe tarapaty. Na szczęście, jak zwykle, wyjdą z opresji obronną ręką. 
Audio
Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu, 2019 r.
Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu, 2019 r. Foto: PAP/Michał Zieliński

Chleb na polskie wsi był bardzo ważny, towarzyszył różnym świętom, jak Wielkanoc, Boże Narodzenie, dożynki. Witano nim nowożeńców, no i oczywiście jedzono. O nim opowiadała jedna z bohaterek naszej audycji, pani Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej koło Janowa Lubelskiego. 

Wybraliśmy się do Wólki ratajskiej koło Janowa Lubelskiego, gdzie mieszka pani Janina Chmiel. Jest śpiewaczką, gawędziarką i tancerką. Urodziła się w 1937 roku, pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jej ojciec grał, bracia, chrzestny ojciec – więc i ona musiała grać na bębnie. Wyszła za mąż za muzykanta Czesława Chmiela, bębnistę z Kapeli Dudków. Marcie Graban-Butryn opowiedziała o swoim dzieciństwie, młodości i jesieni...
- Oj, zimno było w domach, to na piecu siedziałam, żeby ciepło było, a jak dobrze było jak mama chleb piekła! Nie było tak jak teraz, śpiewało się, pasoło się krowy, do lasów się goniło, jagody się zbierało, chwasty i trawę dla krowy. O, to moje dzieciństwo - opowiadała. A jej dzieciństwo przypadło na bardzo trudne czasy okołowojenne. Wcale nieoczywiste było dla małej dziewczynki np. chodzenie do szkoły! Na szczęście pani Janina zapamiętała kilka piosenek z czasów szkolnych i nam je przypomniała.


Janina Chmiel Janina Chmiel

Król i mistrz miejskich dźwięków Heniek Małolepszy zabrał nas zaś na spacer po Pradze. - Spotykamy się u zbiegu Kłopotowskiego i Floriańskiej, jeżdżą samochody, jest trochę ludzi, niektórzy stoją nieruchomo... Bo to pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej, która kiedyś grała tu na ulicach - opowiadał. - Mamy banjo, bęben zwany barabanem, akordeon i skrzypce, no i gitarę. 


Kosmiczni Warszawa Kosmiczni Warszawa

Z kolei Elżbieta Osińska Kassa zaprosiła na sobotnie Święto Chleba w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.   To barwne wydarzenie dla gości w każdym wieku. Na przybyłych czeka mnóstwo straganów z rękodziełem i pysznymi daniami kuchni regionalnych, przeróżne warsztaty oraz wspaniała muzyka, którą wykonają ludowe kapele i zespoły śpiewacze. Podczas tego wydarzenia będzie można się dowiedzieć się mnóstwa rzeczy o chlebie, spróbować wspaniałych wypieków z Mazowsza i nie tylko - zapraszała Elżbieta Osińska-Kassa.


Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja powstała dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także