Polskie Radio Dzieciom

Jesienna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 11:40
Który jest liść dębu, a który klonu? Co ma wspólnego sójka z pierogiem? Jak odnaleźć drogę w lesie? W najbliższym „Źródełku” czas na jesienną przygodę z Cylą i Brechtem! Kto weźmie w niej udział?
Audio
Jesienne jeżyki w czapeczkach
Jesienne jeżyki w czapeczkachFoto: Pixabay

Cyla i Brecht kontynuują swoją podróż z woźnicą. Nadeszła już jesień, a liście spadające z drzew ubarwiły drogę naszych bohaterów. Z dzisiejszego odcinka dowiedzieliśmy się jak odróżnić od siebie liście różnych drzew. Brecht przypomniał nam, że mech porasta drzewa od północnej strony. To warta zapamiętania informacja, kiedy przypadkiem zgubi się drogę w gęstym lesie… A co zrobić, kiedy w tym gęstym lesie słyszy się przerażające ryczenie? Sprawdźcie!

Nasze Muzyczne Zrodelko 2023_1300x300_wiewiorka_z logo NIKiDW.jpg Nasze Muzyczne Zrodelko 2023_1300x300_wiewiorka_z logo NIKiDW.jpg

NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO. OSTATNIA SZANSA, BY SIĘ ZGŁOSIĆ 

Przez całą audycję towarzyszyła nam muzyka laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko - Rakowskich Fijołecków, Rozalii Kostrzewskiej, Stanisława Kotlarza i Kamili Kobielus. Dlaczego?

Ponieważ to już OSTATNIA okazja, żeby zostać takim laureatem! Do końca zgłoszeń dzielą nas godziny! A jak się zgłosić?

⭐️⭐️Formularz znajdziecie tu: zrodelko.polskieradio.pl⭐️⭐️   

Po warsiasku!

Dla ukojenia nerwów Heniek Małolepszy wraz z przyjacielem Przemysławem Śmiechem zdradzą nam tajniki warszawskiej gwary – od chlebków i masełek kupowanych w spożywczaku, aż po takie zawołania, jak idziem, jadziem i chodź pan.

- W Warszawie mówi się takim językiem, który jest trochę inny, niż ten, który słyszymy w szkole… to język ojczysty, ale z naszego miasta – mówił Heniek Małolepszy. Tym razem w audycji wystąpił także Przemek Śmiech – znawca gwary warszawskiej.

- O gwarze warszawskiej mówimy też nawijka. My nie idziemy do sklepu spożywczego, my zasuwamy do spożywczaka. Albo jedziemy Poniatowszczakiem, czyli mostem Poniatowskiego. Te „-aki” są warsiaskie – tłumaczył Przemek Śmiech. – Czym jeszcze charakteryzuje się gwara warszawska? Zdrobnienia! Bułeczka, chlebek. Warszawiacy bardzo lubili zdrabniać. Warszawiacy troszkę bywają leniwi, nie chce im się mówić idziemy, mówią idziem, jadziem. Co jeszcze? Nie piszemy listu, piszemy lyst, a takie drzewo, lipa, to lypa. Jak coś się nie uda, to też mówimy lypa.

Sprawdziliśmy też, gdzie świnia myła nogi albo czym jest baherek i klekotun, a to wszystko w różnych regionalnych gwarach!

Niepodległość dla najmłodszych!

Macie ochotę na teatrzyk, bajki, marionetki i występy magika? Zapraszamy Was na wyjątkowy festiwal Niepodległa i Dzień Niepodległości w NIKiDW! Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi opowiadała, co ciekawego czeka nas 11 listopada przy Krakowskim Przedmieściu 66 – w siedzibie Instytutu. A Julia Rozbiecka i dyrektor festiwalu Wojciech Kirejczyk rozmawiali o niepodległości.

- Sprawa jest bardzo ważna, ale i dla każdego bardzo bliska. Najprostszymi słowami można powiedzieć, że niepodległość to możliwość decydowania o sobie. I dzięki wysiłkowi pokoleń Polaków 105 lat temu udało się odzyskać niepodległość! – mówił Wojciech Kirejczyk, zapraszając na Festiwal Niepodległa, na którym każdy może się spotkać i wspólnie cieszyć z naszej wolności!

Lubelskie trąbki

Wybraliśmy się też do regionu lubelskiego. Marta Graban-Burtyn przedstawiła nam Filipa Majerowskiego oraz jego utalentowanych młodych uczniów, którzy uwielbiają grać na instrumentach dętych – trąbkach, sakshornach i puzonach! Dźwięk ich wspaniałej, ludowej muzyki rozbrzmiewa w całych Zdziłowicach, bo tam właśnie działa lokalne Ognisko Muzyki Tradycyjnej.

Musicie wiedzieć, że Zdziłowice to bardzo muzykalna wieś. Pochodzi z niej wielu skrzypków, a od wielu lat działa tam prawdziwa orkiestra dęta! Nasz gość, Filip Majerowski z fundacji Piszczałka prowadzi w Zdziłowicach Ognisko Muzyki Tradycyjnej, czyli takie miejsce, w którym wszyscy młodzi amatorzy muzyki tradycyjnej mogą nauczyć się pięknie grać! Filip ma niemałe doświadczenie, bo sam jest świetnym trębaczem oraz prowadzi wielką Warszawsko-Lubelską Orkiestrę Dętą. Jest też muzykantem lokalnych kapel na Lubelszczyźnie. Marta Graban-Butryn odwiedziła młodych adeptów muzyki na ich próbie. Posłuchajcie!          


Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 5.11.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także