Polskie Radio Dzieciom

Wielka podróż w Andy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:30
Dziś udajemy się w kolejną podróż - do Ameryki Południowej. Konkretnie - w Andy. Muzyka Indian, zamieszkujących te wielkie góry jest bardzo charakterystyczna, a instrumenty niespotykane w innych częściach świata. Poznajmy je!
Audio
Muzycy w Cuzco
Muzycy w CuzcoFoto: Shutterstock

Niewykluczone, że i Wy mieliście kontakt z muzykami z Ameryki Południowej!. Często można ich spotkać w w dużych polskich miastach, w centrum albo na starym mieście, gdzie grają swoją muzykę. Są pięknie, barwnie ubrani. A grają między innymi na drewnianych fujarkach i fletach. To na przykład tak zwana fletnia pana, czyli kilka drewnianych rurek różnej wielkości, połączonych sznureczkiem. Ale Mieszkańcy Andów sięgają także po instrumenty smyczkowe - zwłaszcza gitary - i perkusyjne!

Warto też powiedzieć, że mieszkańcy Andów to górale. Tacy andyjscy górale. Są inni od naszych, Polskich, ale łączy ich kilka cech. Wiecie jakich? Na pewno to, że lubią muzykować! Ale przede wszystkim - też zajmują się pasterstwem. Mieszkańcy polskich gór wypasają przede wszystkim owce, a w Andach możemy spotkać lamy i alpaki. Te miłe zwierzątka wypasają się na wielkich polodowcowych dolinach. Tacy pasterze alpak nazywają się alpaueros. Ostatnimi czasy, przez kryzys klimatyczny, alpaueros często muszą szukać dla swoich stad nowych miejsc do wypasu, podróżują więc w coraz to wyższe górskie tereny. Piękne zdjęcia na ten temat możecie obejrzeć na tegorocznej wystawie World Press Photo

Poznaliśmy też zespół Varsovia Manta - pierwszą polską grupę, która pod koniec lat 80. XX w. zainteresowała się muzyką andyjską i z powodzeniem ją odtwarzała na rodzimym podwórku!


nmź 2023 finaliści.jpg
UWAGA! GŁOSUJEMY!
Codziennie możecie oddać głos na swojego ulubionego młodego artystę! Kliknijcie powyższy obrazek i do dzieła!

***

tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także