Polskie Radio Dzieciom

Ogłaszamy zwycięzców IV konkursu Nasze Muzyczne Źródełko!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 11:30
To dla nas wielkie wydarzenie! W audycji mogliśmy uroczyście ogłosić zwycięzców tegorocznej odsłony Naszego Muzycznego Źródełka! Dowiedzieliśmy się dlaczego lubią muzykę ludową, gdzie mieszkają, czy muzykują w domach, a może w szkołach i jakie są ich pozamuzyczne pasje.
Audio
  • Znamy laureatów IV Naszego Muzycznego Źródełka! (PRD/Źródełko)
Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród ponad 80 zgłoszeń
Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród ponad 80 zgłoszeńFoto: mat. pras.

Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej po raz czwarty zaprosiło dzieci od 3. do 15. roku życia, muzykujące rodziny oraz zespoły amatorskie do wzięcia udziału w Konkursie "Nasze Muzyczne Źródełko". Do naszego konkursu napłynęło blisko 80 wspaniałych zgłoszeń od zdolnych młodych muzykantów i śpiewaków z najróżniejszych rejonów kraju, solo, w zespołach, rodzinnie i nie tylko!

To kolejna odsłona wydarzenia skierowanego do wszystkich osób, które uwielbiają muzykę ludową i folkową - ale tych najmłodszych! Muzyką tradycyjną tak często zajmują się dorośli muzycy i fascynaci, i ci mają gdzie występować, grać i dzielić się swoją pasją. Polskie Radio postanowiło jednak zadbać, aby także dzieci i młodzież, które tak pięknie podtrzymują tradycję, miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Dlatego nagrodą w konkursie jest występ na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej!

TAK BAWILI SIĘ UCZESTNICY TRZECH ODSŁON NASZEGO MUZYCZNEGO ŹRÓDEŁKA!


 
Aby wziąć udział w konkursie, należało nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, dostępnego na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogły być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. 

Zgłoszenia nadesłane do konkursu najpierw oceniali jurorzy: 

Kamila Kobielus: skrzypaczka, laureatka I edycji konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Uczennica piątej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu oraz klasy szóstej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Zamiłowanie do muzyki ludowej i skrzypiec rozbudził w niej nieżyjący już dziadek Dominik, pasjonat kultury i tradycji regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Trzyma kciuki za wszystkich Uczestników konkursu!

Gabriela Mościcka: wokalistka, akordeonistka, założycielka liderka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej grająca również na akordeonie. Wychowana na polskiej muzyce tradycyjnej i autorskiej poezji śpiewanej miłośniczka repertuaru dwudziestolecia międzywojennego i kontynuatorka twórców oraz wykonawców tamtego czasu. Prywatnie mama trzyletniego Fryderyka i niespełna rocznej Krysi.

Marta Powałowska: aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom. 

Hanna Szczęśniak: p​roducentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci​

Piotr Dorosz: etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer​, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko"

Heniek Małolepszy: z zamiłowania muzykant. Śpiewa szlagiery przedwojennej Warszawy, akompaniując sobie na bandżo i gitarze, okraszając je zabawnymi anegdotkami. Kompozytor, gawędziarz, popularyzator miejskiego folkloru stolicy.

GŁOSAMI SŁUCHACZY KONKURS WYGRALI:

  • Kat. 3-6 lat: Anastazja Zaziąbło-Hubiak
  • Kat. 7-10 lat: Antoni Sieczka
  • Kat. 11-15 lat: Aleksandra Duc
  • Kat. rodzinno-zespołowa:
  • Zespół: Orkiestra Podróżniacy
  • Duet: Anna Golec i Klaudia Fajkis

Laureaci IV NMŹ to: Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, Orkiestra Podróżniacy oraz Anna Golec i Klaudia Fajkis Laureaci IV NMŹ to: Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, Orkiestra Podróżniacy oraz Anna Golec i Klaudia Fajkis


Cztery domy słońca ekipa.jpg
Od rodzin dla rodzin. Muzykancka kompania Czterech Domów Słońca celebruje zimę i wiosnę
Kolędnik pojawia się z innego świata i niesie dar, bo kolęda jest darem, bardzo często jest to związane z dużym wzruszeniem... - Janusz Prusinowski

„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna”, czyli podróż z pieśnią na ustach i słoneczkiem

Ale ogłoszenie laureatów naszej muzycznej zabawy to nie wszystko! Cieszymy się także nowym albumem z serii płytowej Źródełko! To cykl fonograficzny przygotowany specjalnie dla Was – najmłodszych Słuchaczy Polskiego Radia. Piękne piosenki i rytmiczne zabawy nagrywają dla Was najlepsi, duzi i mali, muzycy tradycyjni. Wśród nich były m.in. Tęgie Chłopy, WoWaKin, Krajka z Krajeczką czy – znany z poprzedniej edycji Naszego Muzycznego Źródełka – zespół Rakowskie Fijołecki. Tym razem do zabawy z tradycyjnymi obrzędami i melodiami zapraszają nas Kaja i Janusz Prusinowscy z przyjaciółmi!

Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością. Z członkami Muzykanckiej Kompanii Dziecięcej podczas nagrywania płyty rozmawiała nasza redakcyjna koleżanka Patrycja Zisch.

- Trochę się stresuję, bo jestem tu pierwszy raz na nagrywaniu. Ale to ciekawe przeżycie! – mówiła jedna z małych muzykantek.

- To podróż ze słoneczkiem i z bardzo wielką ilością gości. Od najmłodszych do doświadczonych muzyków – mówiła Kaja Prusinowska.

Swojej niespożytej energii, głosów i instrumentów udzielili:

Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.

Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.

Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.

Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.

 

***

Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa WsiNarodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 11.00

 

Zobacz także