Polskie Radio Dzieciom

Górny Śląsk wiedzie prym!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2025 16:00
W najbliższym “Źródełku”... prym wiódł będzie Górny Śląsk. Na miesiąc przed obchodzonym 20 czerwca Dniem Górnego Śląska, przeniesiemy się na ten niezwykły obszar naszego kraju i przyjrzymy się wspólnie jego bogatej historii, przemysłowej przeszłości, unikalnej kulturze, specyficznemu językowi i charakterystycznemu krajobrazowi.
Skoko wróbel po desce
Skoko wróbel po desceFoto: rckl

Kaj żyją boboki?

Naszym gościem będzie śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską - także tych dla dzieci - Marek Szołtysek. Porozmawiamy po śląsku o Śląsku. Przybliżymy najmłodszym słuchaczom ten jeden z najbogatszych kulturowo regionów Europy. Powiemy o tym, czym jest śląska filozofia życia, kaj (czyli gdzie) można znaleźć beboki i jako se żyło bajtlom piyrwyj, czyli jak wyglądało kiedyś dzieciństwo śląskich dzieci. Przybliżymy także książki autorstwa Marka Szołtyska, które pozwolą dzieciom lepiej poznać Górny Śląsk. To m.in. “Dzieje Śląska, Polski i Europy”, “Bojki Śląskie”, “Elementarz śląski” czy “Śląsk dla dzieci”. Ta ostatnia pozycja będzie do zdobycia w naszej źródełkowej zabawie!

Jak się godo? Spytaj małych Ślązaków!

W audycji przeniesiemy się także do Raciborza, gdzie w czwartek, 15. maja,  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, po raz piętnasty odbędzie się konkurs gwary śląskiej Tukej piyknie godomy”. Jest on organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek, czyli corocznego święta wszystkich bibliotek. W konkursie gwarowym udział biorą dzieci i młodzież z całego powiatu raciborskiego, którzy prezentować będą piękną śląską i laską gwarę. Uczestnikami konkursu są dzieci i młodzież w następujacych kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Posłuchamy pięknych opowieści wykonanych przez dzieci, porozmawiamy z uczestnikami konkursu, a także z dorosłymi o tym, co znaczy mówić gwarą i dlaczego tę umiejętność warto pielęgnować.

Zapraszamy do wspólnej (śląskiej) zabawy!

Na koniec, przed oddaniem głosu do studia S3 (gdzie odbędzie się Nowa Tradycja poświęcona najmłodszym), zajrzymy na próbę projektu Skoko wróbel po desce i posłuchamy, co ciekawego mają do powiedzenia jego uczestniczki. Muzycznie zilustrujemy audycję utworami wykonanymi przez uczestników i laureatów Konkursów Muzyki Folkowej NT i Folkowych Fonogramów Roku, którzy występowali na deskach festiwalu, a którzy pochodzą ze Śląska (Ania Kiełbusiewicz, Wołosi i Lasoniowie (Vołosi), Beltaine, Chwila Nieuwagi, Hurdu hurdu i  Adam Oleś, Rube Świnie, Krzikopa) 

ŹRÓDEŁKO (2).png

Źródełko w nowej odsłonie – porozmawiajmy!

Źródełko prowadzimy w 100% na żywo. Bardzo nam zależy na tym, żebyście i Wy – Słuchacze – współtworzyli z nami tę audycję. Dlatego czekamy na wasze telefony (+48 22 645 20 55) i maile (dzieci@polskieradio.pl)! Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w danym temacie, zadawajcie pytania!


***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Data emisji: 4.05.2025

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także