!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Pytamy o przeszłość. Co interesuje młodego reportera?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:00
W kąciku reporterskim nierzadko oddajemy głos młodym reporterom, którzy samodzielnie przeprowadzają wywiady. Tym razem Mateusz Szeląg odwiedził skansen Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów, gdzie porozmawiał z innymi na temat życia w czasach średniowiecznych.
Pytamy o przeszłość. Co interesuje młodego reportera?

Z racji tego, że we wczesnym średniowieczu Słowianie nie mieli dostępu do wszystkich warzyw, często jedli np. bób i marchew. Oprócz tego korzystali ze zbóż i bogactwa wody. Przeprowadzone tam badania archeologiczne dowiodły, że ówcześni mieszkańcy spożywali m.in. ogromne jesiotry.

Dzięki nagraniom Mateusza usłyszeć można było prosty przepis na podpłomyki. Wystarczy wymieszać ze sobą mąkę, wodę i tłuszcz. Dodać można także drożdże i otręby czy zioła. Następnie z powstałej masy robi się kilka placków, które potem wrzuca się na rozgrzaną blachę lub kamień. 

Posłuchaj
05:51 2021_09_07 15_30_07_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Jak zostać reporterem 7 września godz. 15:30

 

Młody reporter zapytał również o to, w jaki sposób wytwarzano kiedyś łuki. Okazało się, że zadanie to nie należało do najłatwiejszych, a najważniejszym krokiem było wybranie dobrze wysuszonego drewna o odpowiedniej długości. Co prawda, sam proces robienie łuku trwa do dwóch dni, ale czas schnięcia drewna może wynosić nawet 3 lata od momentu ścięcia. 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Julia Rozbiecka, Mateusz Szeląg. 
Gość: Mateusz Szeląg / Wielkopolski Automobilklub
Data emisji: 7.09.2021.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Znaczenie poprawnej wymowy i głosu w pracy reportera

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:44
W kolejnej części instruktaży "Jak zostać reporterem" gościem audycji była Kornelka. Opowiadała ona o jednym z najtrudniejszych i najważniejszych zadań w tym zawodzie. Mowa o tym, jak odpowiednio używać swojego głosu, by każdy mógł nas zrozumieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie pytania może zadać reporter? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:26
Pytania postawione przez reporterów pozwalają zdobyć wiele ważnych i ciekawych informacji, dlatego tak istotne jest, aby zadać je w odpowiedni sposób. Swoich sił jako reporter próbował Mateusz Szeląg, który odwiedził Poznańskie Muzeum Motoryzacji. Na pytania odnośnie modeli samochodów odpowiedział Piotr Matuszek z Automobilklubu Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszka Fela reporterka o powrocie do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:08
Chociaż wakacje Myszki Feli w Amsterdamie dobiegły końca, mała reporterka wróciła do kraju zadowolona, ponieważ przywiozła ze sobą miłe wspomnienia i nowe doświadczenia. W Polsce z kolei czekały na nią dwie przyjaciółki, Zosia i Pola, z którymi porozmawiała o ich wakacjach i nowym roku szkolnym. 
rozwiń zwiń