Polskie Radio Dzieciom

Znaczenie poprawnej wymowy i głosu w pracy reportera

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 21:44
W kolejnej części instruktaży "Jak zostać reporterem" gościem audycji była Kornelka. Opowiadała ona o jednym z najtrudniejszych i najważniejszych zadań w tym zawodzie. Mowa o tym, jak odpowiednio używać swojego głosu, by każdy mógł nas zrozumieć.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock

Jak się okazuje, głos, który słyszymy, gdy wypowiadamy słowa różni się od tego, co słyszą inni rozmówcy czy słuchacze. Aby poznać swoją prawdziwą barwę głosu można przyłożyć książki lub dłonie do uszu i coś powiedzieć. 

Może zdarzyć się tak, że nie każdemu spodoba się swój własny głos. Jednym ze sposobów na to, by temu zaradzić jest zmiana jego tonu poprzez mówienie wyżej lub niżej. Niemniej jednak, odpowiednia modulacja głosu to proces długotrwały. 

Posłuchaj
04:35 2021_08_10 15_30_07_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Jak zostać reporterem 10 sierpnia godz. 15:30

Kiedy już poznamy swój głos, możemy skupić się na wyraźnym wypowiadaniu słów, aby każdy mógł nas zrozumieć. Równie istotne jest mówienie głośno i powoli. Jeśli jednak ktoś ma kłopoty z poprawną wymową, może skorzystać z pomocy logopedy. 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Marta Kawalec.
Data emisji: 10.08.2021.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jakim obróbkom można poddać nagranie radiowe?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 12:13
W pracy reportera oprócz tematu, ludzi i ich historii równie ważny jest dźwięk. Za pomocą specjalnych programów komputerowych jesteśmy w stanie go zmienić, a co za tym idzie, ulepszyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda montaż dźwięku?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 12:47
Czasami podczas nagrywania coś zostanie źle powiedziane lub wypowiedź będzie za długo. Dlatego też materiały dźwiękowe są poddawane obróbce, dzięki czemu przekazywane informacje mogą być zwięzłe i sensowne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym są kolonie? Poznajemy różne znaczenia słów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 07:00
W języku polskim istnieją słowa, tzw. homonimy, które można zrozumieć na kilka sposobów.  Dzięki tłumaczeniom Wojtka, swojego niezawodnego kolegi, Smok Adaś poznał już różne znaczenia wyrazu "kolonia", którymi chciałby się teraz podzielić ze słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Leszek i Miś Michaś". Sierpień miesiącem żniw

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:35
Przez cały rok rolnicy pracują bardzo ciężko, by pod koniec lata móc cieszyć się bogatym zbiorem roślin uprawnych. Jak zatem wygląda proces zbierania żniw oraz jakie narzędzia gospodarstwa rolnego są do tego potrzebne? Odpowiedzi na te pytania poszukali Leszek i Miś Michaś.
rozwiń zwiń