Section08 - artykułowa

Lady Pank

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 26.05.2014
Lady Pank
Lady Pank , foto: fot. Radek Polak/Sony Music Polska

Lady Pank został założony w 1981 roku przez gitarzystę Jana Borysewicza oraz menedżera Andrzeja Mogielnickiego. Początkowo działali pod nazwą formacji Żużel, która w późniejszym czasie zmieniła nazwę na Lady Pank. "Mała Lady Pank" to pierwsza piosenka i od razu pierwszy przebój zespołu, który został zarejestrowany w krakowskim studiu Teatru STU w towarzystwie muzyków sesyjnych: Andrzeja Dylewskiego (perkusja) i Wojciecha Bruślika (gitara basowa).

W 1982 r. dzięki pomocy Stanisława Cejrowskiego dyrektora Stołecznej Estrady, stworzono  pierwszy skład Lady Pank: Jan Borysewicz  (gitara prowadząca, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara}, Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). W tym składzie zespół nagrał pierwszą płytę pt. "Lady Pank". Znalazły się na niej takie hity jak: "Kryzysowa narzeczona", "Vademecum skauta", "Mniej niż zero", "Zamki na piasku", czy "Wciąż bardziej obcy". Po premierze płyty zespół wyruszył w trasę koncertową i zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce.

W 1984 roku premierę miał drugi krążek zespołu, "Ohyda".  Rezultatem podróży do USA nakładem wytwórni MCA była angielskojęzyczna wersja debiutanckiej płyty, zatytułowana "Drop Everything". Pierwszy w historii grupy teledysk nakręcono do utworu "Minus Zero" w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego. Płyta prmowana była koncertami m.in. w Wielkiej Brytanii, ZSRR i Finlandii. W międzyczasie zmienił się skład zespołu – Andrzej Dylewski zastąpił Jarosława Szlagowskiego. Do sklepów trafiła także ścieżka dźwiękowa do filmu "O dwóch takich co ukradli księżyc", na której znalazła się kompozycja "Marchewkowe pole".

W styczniu 1986 roku zespół w składzie: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Paweł Mścisławski, Andrzej Dylewski i Edmund Stasiak, wystąpił podczas gali XX Targów MIDEM w Cannes. Z okazji koncertu Lady Pank we Francji, w kraju wytwórnia Tonpress wydała singiel "Sly"/"This Is Only Rock And Roll". W tym samym roku 24 marca w Japonii, wzięli udział w XV Tokio Music Festival. Sześć dni później w Nippon Budohkan Hall formacja zagrała piosenkę "Mniej niż zero", która przyniosła Borysewiczowi nagrodę za najlepszą kompozycję festiwalu. Jeszcze w 1986 roku do sklepów trafiła trzecia płyta - "LP3". Doszło do kolejnej zmiany w składzie – Wiesław Gola zastąpił Andrzeja Dylewskiego.

W 1988 roku premierę miała płyta "Tacy sami" z promującym singlem "Zostawcie Titanica". Zespół po raz kolejny pojechał z koncertami do Stanów Zjednoczonych. Wówczas część muzyków postanowiła zostać tam na stałe. W 1989 roku powstaje nowy skład zespołu: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Jarosław Szlagowski, Piotr Urbanek i Kostek Joriadis (m.in. Papa Dance, Maanam, Bajm). Dwa lata później powstała płyta z największymi przebojami zespołu "The Best Of Lady Pank". W tym samym roku grupa zawiesiła działalność.

Lady Pank powrócił na scenę trzy lata później w nowym składzie, z Andrzejem Łabędzkim (gitara), Krzysztofem Kieliszkiewiczem (gitara basowa) i Kubą Jabłońskim (perkusja). W tym składzie nagrali płytę "Nana". Rok 1996 przyniósł premierę płyty "Międzyzdroje" i towarzyszącą jej promocyjną trasę koncertową. Pod koniec roku do rąk fanów trafił krążek "Zimowe Graffiti". "Lady Pank w transie", nowe wersje przebojów Lady Pank w stylu techno, trafiły do sklepów w 1997 roku. Rok później ukazał się kolejny studyjny album formacji, "Łowcy głów". Jest to pierwsza płyta z kompozycją napisaną przez Andrzeja Łabędzkiego. Autorem pozostałych utworów jest Borysewicz, a za teksty odpowiadają Panasewicz i Skubikowski.

W 2000 r. ukazała się kolejna płyta "Nasza reputacja", która miała premierę w 18. rocznicę powstania zespołu. Dwa lata później w czerwcu na półki sklepowe trafiła druga składanka największych przebojów grupy. Na albumie znalazły się też dwie nowe kompozycje, do których teksty napisał Andrzej Mogielnicki, który po 15 latach wznowił współpracę z zespołem.

W sierpniu premierę miała płyta z muzyką do filmu "E=mc2", którą skomponował Borysewicz. A rok później ukazał się krążek "Borysewicz-Kukiz", nagrany w duecie z Pawłem Kukiem, wokalistą grupy Piersi z utworem promującym "Bo tutaj jest jak jest", płyta pokryła się platyną. Duet, wraz z Lady Pank, po raz kolejny wyruszył z koncertami do Stanów Zjednoczonych. W 2004 roku zadebiutował krążek "Teraz Lady Pank" z tekstami autorstwa Andrzeja Mogielnickiego. A piosenka "Stacja Warszawa" z tego krążka wraz z towarzyszącym teledyskiem, odniosła spory sukces w Polsce. „Strach się bać” to kolejna płyta zespołu, która ukazała się w 2007 r. 20 czerwca 2011 roku ukazał się album "Maraton" z promującym go utworem "Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą".

W 2012 r. zespół Lady Pank obchodził 30. lecie działalności.