X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane

03.09.2014 10:06
Zbiór tekstów Jaroslava Haška traktujących o Galicji sprzed stu lat. Autor cyklu o wojaku Szwejku, z wdziękiem i poczuciem humoru, opisywał swoje doświadczenia z podroży po ziemiach polskich.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: W. Kusiński/PR
Posłuchaj
04'28 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 1.
03'59 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 2.
04'15 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 3.
03'57 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 4.
04'26 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 5.
02'47 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 6.
03'57 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 7.
04'10 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 8.
04'04 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 9.
04'39 "O Podhalu, Galicji i… Piłsudskim. Szkice nieznane" - odcinek 10.
więcej
Audio

Haškowi, jako rasowemu czeskiemu dziennikarzowi, nie umknęły najmniejsze szczegóły dotyczące życia Polaków z czasów zaboru austriackiego. Gdy trafił do Galicji w 1901 roku zetknął się z biedą i zacofaniem habsburskiej prowincji oraz z jej mieszkańcami. Głównie z chłopami i karczmianym towarzystwem - na tej grupie skupia większość swojej uwagi.

Jednak "ojciec" wojaka Szwejka dostrzega też bardziej palące problemy. Opisuje spór o przynależność terytorialną Morskiego Oka - no bo kto ma ratować turystów w obszarze przygranicznym. Wisienką na tym "haškowym" torcie jest pseudo-autobiograficzna opowieść Józefa Piłsudskiego, który w formie dziennika pisze o swoim pobycie w Paryżu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pilch, dziennik i umieranie ze śmiechu

18.12.2013 07:42
Na spotkanie z Jerzym Pilchem w środę 18 grudnia o godz. 20.15 zaprasza Magda Mikołajczuk.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: Mgieuka/Wikimedia Commons/lic. CC
Posłuchaj
00'38 Na spotkanie z Jerzym Pilchem zaprasza Magda Mikołajczuk (Jedynka)
więcej

W "Drugim dzienniku" Jerzy Pilch pisze - czasem całkiem serio, czasem z dużą dozą czarnego humoru - o zmaganiu się z chorobą Parkinsona i próbą przetworzenia jej w literaturę, o tym jak zmieniła ona kontakty pisarza ze znajomymi i czytelnikami (a zwłaszcza czytelniczkami), jak wpłynęła na niego konieczność rzucania palenia i jak się umierało ze śmiechu w rodzinie ewangelików.

Otwarcie mówi o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne. Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią "Drugi dziennik…" frapującą i nieprzewidywalną lekturą.

Do wysłuchania rozmowy z pisarzem w audycji "Moje książki" zapraszamy w środę 18 grudnia o godz. 20.15

(asz)

Czytaj także

"Drugi dziennik" Jerzego Pilcha, czyli sekrety niby-nieboszczyka

19.12.2013 09:30
- Postanowiłem rozluźnić wewnętrzną cenzurę. Miałem poczucie, że mogę zdradzić jakieś tajemnice, ujawnić romans, pójść w rodzaj pewnego bezwstydu - mówił w Jedynce Jerzy Pilch, autor "Drugiego dziennika", w którym, jak to ujął, debiutuje jako autor-parkinsonik.
Jerzy Pilch mówił w Jedynce o swojej nowej książce pt. Drugi dziennik
Jerzy Pilch mówił w Jedynce o swojej nowej książce pt. "Drugi dziennik"Foto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
19'56 Jerzy Pilch o "Drugim Dzienniku" i życiu prywatnym (Moje książki/Jedynka)
więcej

"Drugi dziennik" miał być najbardziej intymną książką Jerzego Pilcha. - Miało to oznaczać rozluźnienie bardzo ścisłych rygorów cenzury wewnętrznej, w których pracuję - powiedział gość audycji "Moje książki". - Przy całej opinii pisarza niestroniącego od autodemaskacji, samoobnażeń, ze skłonnościami ekshibicjonistycznymi, a na pewno autobiograficznymi, mam poczucie, że jestem bardzo wielkim rygorystą w sensie powściągliwości, niemówienia o pewnych rzeczach - tłumaczył Jerzy Pilch.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Na czym szczegółowiej miałoby polegać owo rozluźnienie cenzury wewnętrznej? Tego nie wiem, ale mogłem sobie wyobrażać, że zdradzę jakiś sekret, że ujawnię jakiś romans, że pójdę w rodzaj pewnego bezwstydu, że przytoczę drastyczniejsze rozmowy z moimi bliskimi - opowiadał pisarz. - Ponieważ lubię pisać o literaturze, mogłem też pokusić się o ujawnienie jakichś wstydliwszych myśli o literaturze, o ile je w ogóle mam - dodał.

W "Drugim dzienniku" jednym z głównych tematów jest postępująca choroba Parkinsona, na którą cierpi pisarz i którą ujawnił w 2012 r. Jerzy Pilch wyznał, jakiego rodzaju stosunku do siebie jako chorego oczekuje od innych. - Wolałbym, żeby ludzie zachowywali się po staremu, żeby w ogóle nie zwracali uwagi, nie odnotowali choroby, żeby nie stanowiła ona ani jakiegoś tematu, ani zmiany tonacji - powiedział.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Tymczasem, jak zdradził Jerzy Pilch, podejście wielu osób jest takie, jakby rozmawiali z "quasi-nieboszczykiem". - Choć jest to maskowane, wychodzi wtedy pewna nabożność. Z drugiej strony mam odwrotny problem z moim przyjacielem, pianistą Januszem Olejniczakiem. To dżentelmen w każdym calu, zachowuje się przy mnie w sposób tak doskonały, że wydaje się, jakby nie wiedział o mojej chorobie - dodał.

Z pisarzem rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(mc)

Czytaj także

Wszystkie warstwy miasta według Grzegorza Kossona

19.12.2013 12:40
- To proza bardzo filozoficzna. O przemijaniu miejsc i ludzi z nimi związanych - mówi Grzegorz Kosson, wielbiciel stolicy, o swojej książce "Warstwy, czyli obrazy miasta".
Zachód słońca nad centrum Warszawy
Zachód słońca nad centrum WarszawyFoto: Radek Kołakowski/Wikimedia Commons
Posłuchaj
12'32 Grzegorz Kosson o Warszawie i swojej książce "Warstwy, czyli obrazy miasta' (Czwórka/Poranek OnLine)
więcej

Ciekawostką jest to, że nazwa miasta nie pada w tej książce ani razu (poza okładką, na której widać napis "Warschau"). - To książka uniwersalna, można ją odnieść do większości miast w Polsce. Wszystkie one są bowiem budowane przez ludzi i każde z nich ma swojego "ducha" - mówi pisarz w Czwórce.

Według Kossona, który na co dzień zajmuje się marketingiem, miasta to także są marki, idee. - I to starałem się uchwycić w mojej książce - mówi pisarz w Czwórce. - Bo miasto można zniszczyć na dwa sposoby: fizycznie, burząc budynki, albo wysiedlając jego mieszkańców. Warszawę spotkały oba te losy, ale na przykład Wrocław też.

Jego zdaniem tego typu "klimat" mają tylko niektóre miasta i nie każde z nich może zostać stolicą. - To musi być miejsce, w którym powstają idee, gdzie jest największy przepływ informacji, gdzie dużo się dzieje - tłumaczy Kosson w "Poranku OnLine".

Grzegorz
Grzegorz Kosson wraz z Justyną Dżbik w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Pisarz o swojej książce mówi "gra". - Zakodowałem w niej postacie, związane z tym miejscem, ale także wydarzenia historyczne, nie czytelne od razu - mówi Kosson. - Ta książka zatem to gra z czytelnikiem, w której chodzi o to, by mógł on te rzeczy odkodować.

(kd)

Czytaj także

Chcesz być sławny? Napisz powieść!

20.12.2013 13:00
Autor kryminałów Jo Nesbo jest jednym z najlepiej zarabiających Norwegów. Jeśli masz lekkie pióro, artystyczną wrażliwość i chciałbyś iść w jego ślady - weź udział w konkursie "To się musi POWIEŚĆ".
Chcesz być sławny? Napisz powieść
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'12 Poznaj zasady konkursu "To się musi POWIEŚĆ" (Czwórka/Poranek OnLine)
więcej

- Postanowiliśmy dać szansę młodym ludziom, którzy próbują pisać, a nie są do końca pewni czy jest to coś warte, czy nie - mówi Małgorzata Ochab z wydawnictwa ZNAK. - I tym konkursem właśnie chcemy otworzyć się na nowe talenty.

Organizatorzy poszukują nowych, ciekawych autorów i dobrej, interesującej literatury. Nie stawiają żadnych ograniczeń tematycznych – w konkursie mogą brać udział powieści obyczajowe, kryminalne, sensacyjne, historyczne etc. - Poszukujemy po prostu dobrej literatury - tłumaczy rozmówczyni Kasi Węsierskiej. - Ważne, żeby tekst napisany był po polsku i nigdy wcześniej nie został opublikowany. Objętość powieści powinna być nie mniejsza niż 5 arkuszy wydawniczych (200 000 znaków ze spacjami).

Prace oceniać będzie jury w składzie: Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska, Jarosław Czechowicz oraz redaktorki wydawnictwa ZNAK. Konkurs potrwa do 31 marca 2014 roku. 
(kul)