Powieści na antenie

Przypowieść o skrybie i inne opowiadania

20.01.2017 16:00
Fragmenty opowiadania Szmuela J. Agnona pt. "Tehila" w przekładzie Piotra Pazińskiego czyta w Dwójce Sławomir Grzymkowski.
Sławomir Grzymkowski podczas nagrania audycji z cyklu To się czyta
Sławomir Grzymkowski podczas nagrania audycji z cyklu "To się czyta" Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'50 Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
14'57 Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
14'55 Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
14'56 Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
14'54 Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Szmuel Josef Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem m.in. Amosa Oza. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, w czasach Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

Ksiażka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Los polskiego Szwejka. Jacek Braciak czyta "Mundur"

16.12.2016 10:00
W cyklu "To się czyta" wysłuchaliśmy fragmentów powieści "Mundur" Marka Ławrynowicza, pisarza, autora słuchowisk i scenarzysty.
Jacek Braciak podczas lektury Munduru Marka Ławrynowicza
Jacek Braciak podczas lektury "Munduru" Marka ŁawrynowiczaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'08 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
12'33 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
13'20 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
13'18 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
12'40 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Marian Pilot, autor m.in. powieści "Pióropusz", tak napisał o "Mundurze":

"Bohater tej powieści będzie się zapewne kojarzył ze Szwejkiem, ale to nie do końca prawda. Paweł Zabłocki jest duchowym krewniakiem innego bohatera arcydzieła Haška - jednorocznego ochotnika Marka. To młody inteligent, który stara się przetrwać w absurdalnym świecie peerelowskich koszar, gdzie jeden człowiek zmusza drugiego do czołgania przez pełzanie, a głównym elementem musztry jest marsz w miejscu...

(...)

Wystrzałowe dzieło! [Marek Ławrynowicz] okazuje się oto wyśmienitym pisarzem militarnym, wybornym znawcą zarówno samobieżnych dział jak i regulaminu musztry piechoty - a nade wszystko pełnym wigoru kronikarzem niesamowitych przygód kilku przymusowo wcielonych do ludowego wojska przyjaciół, z fantazją, odwagą i desperacją walczących o swoje prawa do wolności, przyjaźni i miłości".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 12-16.12.2016

Godzina emisji: 9.45

mat. prom. Wydawnictwa Zysk i Spółka/mc/ab

Czytaj także

Adam Ferency odwiedza "Dzielnicę występku" Llosy

23.12.2016 10:20
Znakomity aktor czytał w Dwójce fragmenty powieści 80-letniego peruwiańskiego noblisty, która ukazała się właśnie w przekładzie Marzeny Chrobak.
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego Radia
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'57 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
14'56 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
14'58 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
14'40 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
14'56 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

amrio vargas llosa flickr 510.jpg
Mario Vargas Llosa. Polityczne porachunki noblisty

Mario Vargas Llosa, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor bestsellerowych powieści - "Pantaleon i wizytantki", "Rozmowa w »Katedrze«", "Pochwała macochy" i wielu innych - z właściwym sobie nerwem bezkompromisowego obserwatora współczesnych zjawisk odkrywa tym razem przed czytelnikami świat niebezpiecznych związków pomiędzy polityką i prasą bulwarową.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 19-23.12.2016

Godzina emisji: 9.45

mc/mz

Czytaj także

Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

06.01.2017 12:10
Prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Czyta Joanna Trzepiecińska.
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli Zapolskiej
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli ZapolskiejFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'15 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
14'06 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
13'55 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
14'39 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 6. (To się czyta/Dwójka)
13'38 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 7. (To się czyta/Dwójka)
14'21 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 8. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 9. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty i ciężka praca. Arcydzieła i ramoty. Atakowana przez krytyków, odważnie walczyła o miejsce na literackim Parnasie. Jako aktorka chciała dorównać Modrzejewskiej. Choć urodzona w pałacu, żarliwie ujmowała się za najbiedniejszymi. Broniła praw kobiet, lecz wyśmiewała emancypantki. Uwodziła młodych mężczyzn, wciąż marząc o ciepłym rodzinnym gniazdku. I nieustannie chorowała.

Arael Zurli pasjonująco opisuje życie i twórczość tej pięknej kobiety o niełatwym charakterze oraz dramatyczne okoliczności jej śmierci. W tle malownicza epoka fin-de-siecle’u: teatr, moda, Paryż, ówczesne sensacje.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27.12-6.01.2017

Godzina emisji: 9.45

bch/mc

Czytaj także

Lech Majewski wśród hollywoodzkich piramid

13.01.2017 12:00
Andrzej Mastalerz przedstawił fragmenty książki "Oficjalne centrum świata" Lecha Majewskiego - reżysera, pisarza, poety i malarza.
Piramida znajdująca się w Oficjalnym Centrum Świata w kalifornijskim Felicity
Piramida znajdująca się w Oficjalnym Centrum Świata w kalifornijskim FelicityFoto: Kirs10/wikimedia/CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
10'54 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
11'59 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
12'18 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
13'41 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
12'49 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

centrum.jpg

"Oficjalne centrum świata" to - jak czytamy na stronie wydawnictwa Rebis - "notatki, eseje i spostrzeżenia z doświadczeń życia i pracy w Nowym Jorku i w Hollywood, mieniące się barwnymi opisami znanych gwiazd, z którymi autor miał styczność".

Zza zakrętu wyłania się ogromny billboard. Koślawe, ręcznie napisane litery: "Oficjalne Centrum Świata. Wstąp i zobacz - teraz skręć w prawo" skłaniają nas do posłuszeństwa. Skręcamy. Piaszczysta droga wije się i urywa. Ponad pustkowiem góruje piramida. Z marmuru. Wysoka na dwadzieścia metrów. Obok zamknięty barak-muzeum oraz spiralne schody do nieba. Przy schodach tabliczka: "Schody wieży Eiffla". Wszystko otoczone drucianym płotem. Ani śladu człowieka.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 9-13.01.2017

Godzina emisji: 9.45

mc/jp