Powieści na antenie

Przypowieść o skrybie i inne opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 16:00
Fragmenty opowiadania Szmuela J. Agnona pt. "Tehila" w przekładzie Piotra Pazińskiego czyta w Dwójce Sławomir Grzymkowski.
Audio
  • Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Szmuel Josef Agnon "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania", czyta Sławomir Grzymkowski – fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
Sławomir Grzymkowski podczas nagrania audycji z cyklu To się czyta
Sławomir Grzymkowski podczas nagrania audycji z cyklu "To się czyta" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Szmuel Josef Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem m.in. Amosa Oza. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, w czasach Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

Ksiażka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Czytaj także

Los polskiego Szwejka. Jacek Braciak czyta "Mundur"

16.12.2016 10:00
W cyklu "To się czyta" wysłuchaliśmy fragmentów powieści "Mundur" Marka Ławrynowicza, pisarza, autora słuchowisk i scenarzysty.
Jacek Braciak podczas lektury Munduru Marka Ławrynowicza
Jacek Braciak podczas lektury "Munduru" Marka ŁawrynowiczaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'08 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
12'33 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
13'20 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
13'18 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
12'40 Marek Ławrynowicz "Mundur", czyta Jacek Braciak - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Marian Pilot, autor m.in. powieści "Pióropusz", tak napisał o "Mundurze":

"Bohater tej powieści będzie się zapewne kojarzył ze Szwejkiem, ale to nie do końca prawda. Paweł Zabłocki jest duchowym krewniakiem innego bohatera arcydzieła Haška - jednorocznego ochotnika Marka. To młody inteligent, który stara się przetrwać w absurdalnym świecie peerelowskich koszar, gdzie jeden człowiek zmusza drugiego do czołgania przez pełzanie, a głównym elementem musztry jest marsz w miejscu...

(...)

Wystrzałowe dzieło! [Marek Ławrynowicz] okazuje się oto wyśmienitym pisarzem militarnym, wybornym znawcą zarówno samobieżnych dział jak i regulaminu musztry piechoty - a nade wszystko pełnym wigoru kronikarzem niesamowitych przygód kilku przymusowo wcielonych do ludowego wojska przyjaciół, z fantazją, odwagą i desperacją walczących o swoje prawa do wolności, przyjaźni i miłości".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 12-16.12.2016

Godzina emisji: 9.45

mat. prom. Wydawnictwa Zysk i Spółka/mc/ab

Czytaj także

Adam Ferency odwiedza "Dzielnicę występku" Llosy

23.12.2016 10:20
Znakomity aktor czytał w Dwójce fragmenty powieści 80-letniego peruwiańskiego noblisty, która ukazała się właśnie w przekładzie Marzeny Chrobak.
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego Radia
Adam Ferency podczas lektury w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'57 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
14'56 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
14'58 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
14'40 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
14'56 Mario Vargas Llosa "Dzielnica występku", czyta Adam Ferency - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

amrio vargas llosa flickr 510.jpg
Mario Vargas Llosa. Polityczne porachunki noblisty

Mario Vargas Llosa, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor bestsellerowych powieści - "Pantaleon i wizytantki", "Rozmowa w »Katedrze«", "Pochwała macochy" i wielu innych - z właściwym sobie nerwem bezkompromisowego obserwatora współczesnych zjawisk odkrywa tym razem przed czytelnikami świat niebezpiecznych związków pomiędzy polityką i prasą bulwarową.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 19-23.12.2016

Godzina emisji: 9.45

mc/mz

Czytaj także

Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

06.01.2017 12:10
Prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Czyta Joanna Trzepiecińska.
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli Zapolskiej
Joanna Trzepiecińska czyta biografię Gabrieli ZapolskiejFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'15 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
14'06 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
13'55 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
14'39 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 6. (To się czyta/Dwójka)
13'38 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 7. (To się czyta/Dwójka)
14'21 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 8. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", czyta Joanna Trzepiecińska - fragment 9. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty i ciężka praca. Arcydzieła i ramoty. Atakowana przez krytyków, odważnie walczyła o miejsce na literackim Parnasie. Jako aktorka chciała dorównać Modrzejewskiej. Choć urodzona w pałacu, żarliwie ujmowała się za najbiedniejszymi. Broniła praw kobiet, lecz wyśmiewała emancypantki. Uwodziła młodych mężczyzn, wciąż marząc o ciepłym rodzinnym gniazdku. I nieustannie chorowała.

Arael Zurli pasjonująco opisuje życie i twórczość tej pięknej kobiety o niełatwym charakterze oraz dramatyczne okoliczności jej śmierci. W tle malownicza epoka fin-de-siecle’u: teatr, moda, Paryż, ówczesne sensacje.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27.12-6.01.2017

Godzina emisji: 9.45

bch/mc

Czytaj także

Lech Majewski wśród hollywoodzkich piramid

13.01.2017 12:00
Andrzej Mastalerz przedstawił fragmenty książki "Oficjalne centrum świata" Lecha Majewskiego - reżysera, pisarza, poety i malarza.
Piramida znajdująca się w Oficjalnym Centrum Świata w kalifornijskim Felicity
Piramida znajdująca się w Oficjalnym Centrum Świata w kalifornijskim FelicityFoto: Kirs10/wikimedia/CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
10'54 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
11'59 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
12'18 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
13'41 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
12'49 Lech Majewski "Oficjalne centrum świata", czyta Andrzej Mastalerz – fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

centrum.jpg

"Oficjalne centrum świata" to - jak czytamy na stronie wydawnictwa Rebis - "notatki, eseje i spostrzeżenia z doświadczeń życia i pracy w Nowym Jorku i w Hollywood, mieniące się barwnymi opisami znanych gwiazd, z którymi autor miał styczność".

Zza zakrętu wyłania się ogromny billboard. Koślawe, ręcznie napisane litery: "Oficjalne Centrum Świata. Wstąp i zobacz - teraz skręć w prawo" skłaniają nas do posłuszeństwa. Skręcamy. Piaszczysta droga wije się i urywa. Ponad pustkowiem góruje piramida. Z marmuru. Wysoka na dwadzieścia metrów. Obok zamknięty barak-muzeum oraz spiralne schody do nieba. Przy schodach tabliczka: "Schody wieży Eiffla". Wszystko otoczone drucianym płotem. Ani śladu człowieka.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 9-13.01.2017

Godzina emisji: 9.45

mc/jp