Powieści na antenie

"Trzy opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 11:00
W "To się czyta" przedstawiliśmy książkę Césara Airy, która jest pierwszą prezentacją twórczości argentyńskiego psiarza w Polsce. Wybrane fragmenty czytał Andrzej Mastalerz, tegoroczny laureat Wielkiego Splendora.
Audio
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 1. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 2. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 3. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 4. (Dwójka/To się czyta)
  • César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 5. (Dwójka/To się czyta)
Csar Aira Trzy opowieści
César Aira "Trzy opowieści"Foto: Mat. promocyjne

César Aira to argentyński prozaik uznawany za współczesnego klasyka, który specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych" – to fabuły z iskrą szaleństwa, eksperymentalne i zaskakujące. Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Powieść Próba (1992) przedstawia pełne napięcia spotkanie dwóch dziewczyn-punków z rówieśniczką i szybko okazuje się wybuchową historią o buncie i miłości. Płacz (1992) może przywodzić na myśl Borgesowskie fabuły o iluzoryczności świata, tyle że w zupełnie innej – dadaistycznej czy surrealistycznej – wersji. Utwór Jak zostałam zakonnicą (1993) wstrząsnął literaturą hispanoamerykańską: opowiada o dzieciństwie pełnym osobliwych zdarzeń, które rzucają długi cień na życie niewinnego człowieka.

"Trzy opowieści" (tłumaczenie: Tomasz Pindel) to pierwsze dzieło Airy wydane w naszym kraju, ale jego ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2-6.12.2019

Godzina emisji: 11.00

mat. prasowe/am

Czytaj także

Z Oscarem Martinezem do Meksyku, z Filipem Springerem do Skandynawii

10.08.2019 15:18
W audycji omawialiśmy książki "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.
Posłuchaj
29'18 Reportaże "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Idą tysiącami. Uciekają przed gangami, przemocą i biedą. Z Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali do wymarzonych Stanów Zjednoczonych. Każdego dnia nielegalni imigranci z Ameryki Środkowej wędrują przez Meksyk. Od tropikalnych lasów na południu po jałowe pustynie na północy. Pieszo, busami, na dachu pociągu. I każdego dnia dziesiątki, setki z nich padają ofiarą napadów, porwań, gwałtów i morderstw. Autor wędruje z imigrantami przez cały Meksyk i soczystym, mocnym językiem opisuje ich codzienność, stając się świadkiem dramatycznego przełomu. Małe bandy napastników i spontaniczne okrucieństwo zwykłych ludzi ustępują miejsca precyzyjnej działalności prawdziwych zawodowców: na scenę wkraczają kartele narkotykowe. Wstrząsający obraz współczesnego Meksyku i poruszająca opowieść o przestępczym przemyśle oraz jego ofiarach, które zdają się nikogo nie obchodzić - tak książkę "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" opisuje jej wydawca.

Z kolei w nocie wydawniczej o książce "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" czytamy: Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? 

Dlaczego obie książki łączy to, co je różni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 12.30

pg/mko

Czytaj także

Amerykańscy pisarze pytają o życiowe fundamenty

23.08.2019 13:57
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy powieści "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe
Posłuchaj
30'10 Recenzje książek "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Początkujący poeta bez centa przy duszy nęka zajadłymi wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Kierowniczka oddziału bankowego po każdym orgazmie zapada w niepokojący, niekontrolowany sen, pełen osobliwych wizji. Zmarły ojciec wciąż komunikuje się z rodziną, doradzając zmęczonym, dorosłym już dzieciom. Ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drży na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach. Odrzucony kochanek po dwóch dekadach odnajduje kobietę na drugim brzegu kontynentu, by wręczyć jej bardzo nietypowy prezent. Tak prezentują się bohaterowie opowiadań Bill Gastona.

Z kolei Ottessa Moshfegh w swojej książe opisuje losy młodej Amerykanki, która jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie.

Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/bch/am

Czytaj także

Opowieści z Ameryki Łacińskiej

16.11.2019 14:14
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy.
Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości oraz Trzy opowieści
"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" oraz "Trzy opowieści"Foto: Mat. prasowe
Posłuchaj
29'44 Recenzje książek "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Książka"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" to dwanaście miesięcy, w każdym określona liczba dni, do każdego dnia zaś przypisane jest wydarzenie. Ale nie takie, które znajdziemy w Wikipedii czy kalendarzach ściennych. Eduardo Galeano w książce przytacza zapomniane fakty, anegdoty i ciekawostki, małe odpryski historii. Żaden z opisów nie przekracza kilku akapitów, najkrótsze składają się ze zdania lub dwóch.

Powieść "Trzy opowieści" są pierwszą prezentacją twórczości Césara Airy w naszym kraju, ale jej ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza. César Aira specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych". Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Książki recenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/am