X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Trzy opowieści"

06.12.2019 11:00
W "To się czyta" przedstawiliśmy książkę Césara Airy, która jest pierwszą prezentacją twórczości argentyńskiego psiarza w Polsce. Wybrane fragmenty czytał Andrzej Mastalerz, tegoroczny laureat Wielkiego Splendora.
Csar Aira Trzy opowieści
César Aira "Trzy opowieści"Foto: Mat. promocyjne
Posłuchaj
09'39 César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 1. (Dwójka/To się czyta)
09'28 César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 2. (Dwójka/To się czyta)
09'38 César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 3. (Dwójka/To się czyta)
09'37 César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 4. (Dwójka/To się czyta)
09'49 César Aira "Trzy opowieści", czyta Andrzej Mastalerz – fragm. 5. (Dwójka/To się czyta)
więcej
Audio

César Aira to argentyński prozaik uznawany za współczesnego klasyka, który specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych" – to fabuły z iskrą szaleństwa, eksperymentalne i zaskakujące. Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Powieść Próba (1992) przedstawia pełne napięcia spotkanie dwóch dziewczyn-punków z rówieśniczką i szybko okazuje się wybuchową historią o buncie i miłości. Płacz (1992) może przywodzić na myśl Borgesowskie fabuły o iluzoryczności świata, tyle że w zupełnie innej – dadaistycznej czy surrealistycznej – wersji. Utwór Jak zostałam zakonnicą (1993) wstrząsnął literaturą hispanoamerykańską: opowiada o dzieciństwie pełnym osobliwych zdarzeń, które rzucają długi cień na życie niewinnego człowieka.

"Trzy opowieści" (tłumaczenie: Tomasz Pindel) to pierwsze dzieło Airy wydane w naszym kraju, ale jego ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2-6.12.2019

Godzina emisji: 11.00

mat. prasowe/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Oscarem Martinezem do Meksyku, z Filipem Springerem do Skandynawii

10.08.2019 15:18
W audycji omawialiśmy książki "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.
Posłuchaj
29'18 Reportaże "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Idą tysiącami. Uciekają przed gangami, przemocą i biedą. Z Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali do wymarzonych Stanów Zjednoczonych. Każdego dnia nielegalni imigranci z Ameryki Środkowej wędrują przez Meksyk. Od tropikalnych lasów na południu po jałowe pustynie na północy. Pieszo, busami, na dachu pociągu. I każdego dnia dziesiątki, setki z nich padają ofiarą napadów, porwań, gwałtów i morderstw. Autor wędruje z imigrantami przez cały Meksyk i soczystym, mocnym językiem opisuje ich codzienność, stając się świadkiem dramatycznego przełomu. Małe bandy napastników i spontaniczne okrucieństwo zwykłych ludzi ustępują miejsca precyzyjnej działalności prawdziwych zawodowców: na scenę wkraczają kartele narkotykowe. Wstrząsający obraz współczesnego Meksyku i poruszająca opowieść o przestępczym przemyśle oraz jego ofiarach, które zdają się nikogo nie obchodzić - tak książkę "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" opisuje jej wydawca.

Z kolei w nocie wydawniczej o książce "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" czytamy: Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? 

Dlaczego obie książki łączy to, co je różni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 12.30

pg/mko

Czytaj także

Amerykańscy pisarze pytają o życiowe fundamenty

23.08.2019 13:57
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy powieści "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe
Posłuchaj
30'10 Recenzje książek "Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona i "Mój rok relaksu i odpoczynku" Ottessy Moshfegh (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Początkujący poeta bez centa przy duszy nęka zajadłymi wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Kierowniczka oddziału bankowego po każdym orgazmie zapada w niepokojący, niekontrolowany sen, pełen osobliwych wizji. Zmarły ojciec wciąż komunikuje się z rodziną, doradzając zmęczonym, dorosłym już dzieciom. Ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drży na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach. Odrzucony kochanek po dwóch dekadach odnajduje kobietę na drugim brzegu kontynentu, by wręczyć jej bardzo nietypowy prezent. Tak prezentują się bohaterowie opowiadań Bill Gastona.

Z kolei Ottessa Moshfegh w swojej książe opisuje losy młodej Amerykanki, która jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie.

Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/bch/am

Czytaj także

Opowieści z Ameryki Łacińskiej

16.11.2019 14:14
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy.
Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości oraz Trzy opowieści
"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" oraz "Trzy opowieści"Foto: Mat. prasowe
Posłuchaj
29'44 Recenzje książek "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Książka"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" to dwanaście miesięcy, w każdym określona liczba dni, do każdego dnia zaś przypisane jest wydarzenie. Ale nie takie, które znajdziemy w Wikipedii czy kalendarzach ściennych. Eduardo Galeano w książce przytacza zapomniane fakty, anegdoty i ciekawostki, małe odpryski historii. Żaden z opisów nie przekracza kilku akapitów, najkrótsze składają się ze zdania lub dwóch.

Powieść "Trzy opowieści" są pierwszą prezentacją twórczości Césara Airy w naszym kraju, ale jej ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza. César Aira specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych". Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Książki recenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/am