Powieści na antenie

"Legenda o języku"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:01
Od 25 do 29 stycznia br. w audycji "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów powieści jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich Pavola Rankova - "Legenda o języku". Czytał Grzegorz Damięcki.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:14 To się czyta 25.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:29 To się czyta 26.01.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

08:35 To się czyta 27.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

08:49 Dwójka To się czyta 28.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka) 

09:04 Dwójka To się czyta 29.01.2021.mp3 Pavol Rankov "Legenda o języku", czyta Grzegorz Damięcki - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka) 

Autor "Legendy o języku" jest laureat wielu prestiżowych krajowych i europejskich nagród literackich, a także przyznanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej "ANGELUS". Prezentowana na antenie Dwójki książka Pavola Rankova to opowieść o Czechosłowacji na początku lat siedemdziesiątych. Smutnej i szarej, tuż po stłumieniu Praskiej Wiosny i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do kraju.

Główny bohater, Tomáš - z pochodzenia Słowak, właśnie zaczyna studiować historię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Opiekunem pierwszego roku jest młody komunistyczny karierowicz, adiunkt Šindelář. Głównym bohaterem jego zajęć zostaje Jan Nepomucen, popularny również w Polsce święty, którego charakterystyczny pomnik wyróżnia się na praskim moście Karola.

Tomáš wraz z trójką nowo poznanych dziewiętnastoletnich studentów – Tánią, Martinem i Klárą – zaczynają zgłębiać kwestię legendy o języku Jana Nepomucena oraz poznawać inne wydarzenia i postaci sprzed wieków. Nie są świadomi, że ich aktywnością zainteresowała się czechosłowacka Służba Bezpieczeństwa.

Mroczne czasy średniowiecza i komunizmu mają ze sobą o wiele więcej wspólnego niż to się wydaje" - pisze we wstępie wydawca. Przekładu powieści dokonał Tomasz Grabiński , a na antenie Dwójki jej fragmenty czytał Grzegorz Damięcki.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 25-29.01.2021 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura Grzegorz Damięcki

Czytaj także

Prus odcisnął trwały ślad na Lubelszczyźnie i na Nałęczowie

20.01.2021 11:05
- Prus był postacią niezwykle barwną. Miał skomplikowaną biografię, ale jednocześnie biografię, która pozwala pokazać go jako kuracjusza, jako tego, który nie bał się nowoczesności i sięgnął po maszynę do pisania - opowiadała w "Poranku Dwójki" prof. Monika Gawryś-Sławińska, kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
Pomnik Bolesława Prusa w Nałęczowie
Pomnik Bolesława Prusa w NałęczowieFoto: shutterstock/Stepniak
Posłuchaj
06'24 Bolesław Prus w Nałęczowie (Poranek Dwójki)
więcej

Posłuchaj
06:24 Poranek Dwójki 20 styczeń 2021 08_36_35.mp3 Bolesław Prus w Nałęczowie (Poranek Dwójki)

Po raz pierwszy pojawił się w Nałęczowie w 1882 i pozostał temu miejscu wierny jako kuracjusz. Bez przerwy przyjeżdżał przez 29 kolejnych sezonów. Zakochał się w uzdrowisku, które za pomocą wód miało mu pomóc leczyć agorafobię, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni.

wieczór literacki nałęczów 1905 1200 pap.jpg
"Nałęczów to literacka kolonia"

Zwykle pobyt Prusa trwał około dwóch miesięcy i zawsze był dla niego ważny. To właśnie w Nałęczowie powstała większa część "Placówki", w tym miejscu znalazł pierwowzór Madzi Brzeskiej z "Emancypantek", powstały także obszerne fragmenty "Lalki" czy "Faraona". - Była to przestrzeń niezwykle przyjazna, w której odpoczywał, w której znalazł przyjaciół, ale również miejsce, gdzie podejmował nietypowe wówczas aktywności - podkreśliła prof. Monika Gawryś-Sławińska.

Czytaj także:

- W nałęczowskim parku zdrojowym uczył się jeździć na rowerze, obywał wycieczki, a podczas tych wycieczek rozwijał pasję fotograficzną - opowiadała szefowa muzeum. - Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fotografia była wówczas nowością, można powiedzieć, że Prus w Nałęczowie oddawał się bardzo nowoczesnym aktywnościom.

Swoją obecnością pisarz skradł także serca najmłodszych mieszkańców i kuracjuszy. - Przechadzając się nałęczowskimi uliczkami Prus celowo gubił cukierki, które znajdowały dzieci. Uwielbiały Prusa - zaznaczyła prof. Monika Gawryś-Sławińska. - Nieprzypadkowo na grobie Prusa mamy napis "Serce serc". 

W tym roku Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.

Źródło: Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie/Zaproszenie do Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

***

Rozmawiała: Agnieszka Krawiec

Data emisji: 20.01.2021

Gość: prof. Monika Gawryś-Sławińska (kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie)

Godzina emisji: 8:40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

"Przywracamy również pamięć" - Janusz Kukuła o "Radiobooku"

20.01.2021 20:05
- Pomysł, który nazwaliśmy "Radiobookiem", zrodził się z poczucia ogromnego dorobku Polskiego Radia w minionych latach - mówi Janusz Kukuła, dyrektor, główny reżyser Teatru Polskiego Radia. - Oczywistą decyzją było, by oddać te skarby naszym słuchaczom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexkich
Posłuchaj
08'08 Janusz Kukuła o projekcie "Radiobook" (Wybieram Dwójkę)
więcej

Posłuchaj
08:08 radiobook.mp3 Janusz Kukuła o projekcie "Radiobook" (Wybieram Dwójkę)

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. W "Radiobooku" znajdują się najwybitniejsze dzieła literackie takich autorów, jak Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Magnes

Nagrania publikowane przez Teatr Polskiego Radia nieustannie przyciągają słuchaczy. Dyrektor Teatru Polskiego Radia zdradza klucz tego sukcesu. - O jakości decyduje wykonanie, pracują z nami najwybitniejsi polscy aktorzy, wśród których są takie nazwiska jak Kolberger, Frycz, Radziwiłowicz, Hanuszkiewicz… - mówi.

W każdy poniedziałek w "Radiobooku" publikowane są nowe tytuły, czytane przez najwybitniejszych polskich aktorów, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego i wielu innych.

- Cóż trzeba więcej, niż tytuł i nazwisko aktora, który to wykonuje? Jakość decyduje, że chcemy obcować z tak piękną literaturą w tak pięknych wykonaniach. To jest największa przyjemność, jaka może dotyczyć ludzi, którzy tęsknią za pięknem - dodaje Kukuła.

Radiobook

Najwybitniejsze dzieła polskiej literatury we wspaniałych interpretacjach. W każdy poniedziałek premiera nowego audiobooka 🤩 Szukajcie nas na Youtubie ➡️➡️➡️ https://www.youtube.com/radiobook Radiobook - wyobraźnia która nie śpi.

Opublikowany przez Radiobook Sobota, 21 listopada 2020
Post projektu "Radiobook" w mediach społecznościowych

Teoria drugiego rzędu

Jak zwraca uwagę gość audycji, wybór książek nie odbywa się według określonego klucza. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podkreśla, że współcześnie zapomnieliśmy o wielu klasycznych dla gatunku pozycjach, pozostawiając je niejako w drugim rzędzie literatury na naszych półkach. Stąd też ich obfitość w Radiobooku.

- Lata Nauki Wilhelma Meistra Goethego, utwory Balzaka - mają nam one powiedzieć: przypomnijcie sobie, że tacy wielcy ludzie byli w przeszłości i to oni odgrywali wówczas wielką rolę w kształtowaniu wrażliwości społeczeństwa - mówi gość audycji.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołk

Goście: Janusz Kukuła (Dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.