Prus odcisnął trwały ślad na Lubelszczyźnie i na Nałęczowie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 11:05
- Prus był postacią niezwykle barwną. Miał skomplikowaną biografię, ale jednocześnie biografię, która pozwala pokazać go jako kuracjusza, jako tego, który nie bał się nowoczesności i sięgnął po maszynę do pisania - opowiadała w "Poranku Dwójki" prof. Monika Gawryś-Sławińska, kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
Pomnik Bolesława Prusa w Nałęczowie
Pomnik Bolesława Prusa w NałęczowieFoto: shutterstock/Stepniak

Posłuchaj
06:24 Poranek Dwójki 20 styczeń 2021 08_36_35.mp3 Bolesław Prus w Nałęczowie (Poranek Dwójki)

Po raz pierwszy pojawił się w Nałęczowie w 1882 i pozostał temu miejscu wierny jako kuracjusz. Bez przerwy przyjeżdżał przez 29 kolejnych sezonów. Zakochał się w uzdrowisku, które za pomocą wód miało mu pomóc leczyć agorafobię, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni.

wieczór literacki nałęczów 1905 1200 pap.jpg
"Nałęczów to literacka kolonia"

Zwykle pobyt Prusa trwał około dwóch miesięcy i zawsze był dla niego ważny. To właśnie w Nałęczowie powstała większa część "Placówki", w tym miejscu znalazł pierwowzór Madzi Brzeskiej z "Emancypantek", powstały także obszerne fragmenty "Lalki" czy "Faraona". - Była to przestrzeń niezwykle przyjazna, w której odpoczywał, w której znalazł przyjaciół, ale również miejsce, gdzie podejmował nietypowe wówczas aktywności - podkreśliła prof. Monika Gawryś-Sławińska.

Czytaj także:

- W nałęczowskim parku zdrojowym uczył się jeździć na rowerze, obywał wycieczki, a podczas tych wycieczek rozwijał pasję fotograficzną - opowiadała szefowa muzeum. - Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fotografia była wówczas nowością, można powiedzieć, że Prus w Nałęczowie oddawał się bardzo nowoczesnym aktywnościom.

Swoją obecnością pisarz skradł także serca najmłodszych mieszkańców i kuracjuszy. - Przechadzając się nałęczowskimi uliczkami Prus celowo gubił cukierki, które znajdowały dzieci. Uwielbiały Prusa - zaznaczyła prof. Monika Gawryś-Sławińska. - Nieprzypadkowo na grobie Prusa mamy napis "Serce serc". 

W tym roku Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.

Źródło: Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie/Zaproszenie do Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

***

Rozmawiała: Agnieszka Krawiec

Data emisji: 20.01.2021

Gość: prof. Monika Gawryś-Sławińska (kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie)

Godzina emisji: 8:40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

reklama

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń