Powieści na antenie

"Piórem i pazurem"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:40
Od 6 do 10 września br. w cyklu "To się czyta latem" przedstawialiśmy fragmenty przygotowywanej do druku książki Jarosława Abramowa-Newerly’ego - "Piórem i pazurem". Czytał Krzysztof Wakuliński.
Krzysztof Wakuliński
Krzysztof WakulińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:41 To się czyta latem Dwójka 6 wrzesień 2021 11_01_18.mp3 Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:56 Dwójka To się czyta latem 7.09.2021.mp3 Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)  

11:30 2021_09_08 11_01_00_PR2_To_sie_czyta_latem.mp3 Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:37 To się czyta latem Dwójka 9 wrzesień 2021 11_02_34.mp3 Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:55 Dwójka To się czyta latem 10.09.2021.mp3 Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)   

Jest ona ostatnią częścią autobiograficznego cyklu prozatorskiego pisarza. W przeciwieństwie do niezapomnianych: "Lwów mojego podwórka", "Lwów wyzwolonych" i "Lwów STS-u" (znanych oczywiście z anteny Programu 2), autor wspomina nie kilka, ale kilkadziesiąt lat swojego życia - od 1960 roku do chwili obecnej. Tematem staje się więc życie pisarza w PRL, potem - w czasie Karnawału Solidarności, stanu wojennego, na emigracji i w IV RP. Życie, dodajmy, z rzadka tylko usłane różami - pisze we wstępie wydawca.

Książka, według zapowiedzi Państwowego Instytutu Wydawniczego, ukaże się w księgarniach 15 września, a jej fragmenty czytał w Dwójce Krzysztof Wakuliński.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 6-10.09.2021

Godzina emisji: 11.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chwile chwały Jarosława Abramowa-Newerly'ego

22.05.2018 12:55
Pisarz, dramaturg, kompozytor, tekściarz, autor słuchowisk radiowych, a także dziennikarz był gościem audycji.
Jarosław Abramow-Newerly
Jarosław Abramow-NewerlyFoto: Paweł Kula/PAP
Posłuchaj
30'23 Jubileusz Jarosława Abramowa-Newerly'ego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

pieczka 1200 PAP.jpg
Franciszek Pieczka: nie przestałem być Ślązakiem

17 maja Jarosław Abramow-Newerly obchodził 85. urodziny. Z tej okazji wspominaliśmy w audycji jego największe przeboje, kabaretowe dokonania w STSie i późniejszych sukcesy dramaturgiczne, również w Teatrze Polskiego Radia, oraz prozatorskie.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Anna Lisiecka

Goście: Jarosław Abramow-Newerly, Marek Ławrynowicz, Tomasz Łubieński, Edward Pałłasz

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisj: 21.30

pg

Czytaj także

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

03.08.2021 22:00
- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Jarosław Abramow-Newerly
Jarosław Abramow-NewerlyFoto: Krzysztof Zuczkowski/Forum
Posłuchaj
28'21 Karolina Felberg o dramatach Jarosława Abramowa-Newerlego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
28:21 Rozmowy po zmroku 3.08.2021.mp3 Karolina Felberg o dramatach Jarosława Abramowa-Newerlego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Igor Newerly 1200 PAP.jpg
Pisarz o ojcu pisarzu. Literacki portret Igora Newerlego

W serii "Dramat polski reaktywacja" ukazał się liczący ponad 600 stron tom "Klik-klak. Dramaty" Jarosława Abramowa-Newerlego - pisarza, dramaturga, autora słuchowisk, a także tekstów i muzyki do piosenek. Jak podkreśliła Karolina Felberg, jego dom rodzinny poniekąd przyczynił się do wyboru tej ścieżki życiowej; rodzice - Igor Newerly i Barbara Abramow – silnie związani byli ze środowiskiem pisarskim i teatralnym, dlatego Jarosław Newerly był niemalże skazany na pisanie.

- Igor Newerly był pisarzem i redaktorem, przed wojną - także sekretarzem Janusza Korczaka. Po wojnie stał się pisarzem powieści i chyba właśnie od ojca Jarosław przejął zainteresowanie zarówno formami stricte artystycznymi, jak i użytecznymi, takimi jak skecz. Działalność animatora zbiegła się z działalnością matki, która była z kolei aktorką Teatru Młodego Widza, ale także teatru radiowego. Uprawiała wszystkie możliwe rodzaje aktorstwa. Dlatego Jarosław Abramow-Newerly był otwarty na teatr: od drobnych form, pisanych do małego widza, po rzeczy poważniejsze, wręcz na wielką scenę. To też była jego wielka ambicja - opowiadała.

Czytaj też:


Newerly 1200 PAP.jpg
Chwile chwały Jarosława Abramowa-Newerlego

Początki literackie Abramowa-Newerlego związane są ściśle ze Studenckim Teatrem Satyryków, do którego przyszedł w roku 1951. - W latach 50. każdy szanujący się Wydział Polonistyki miał swoją własną scenę, gdzie powstawały teatrzyki. Wystawiano w nich głównie te rzeczy, na które w oficjalnym dyskursie nie było przestrzeni - wyjaśniła Karolina Felberg. - I to było trochę tak, że Abramow nie istniał bez STS-u, on dla nich pisał na zamówienie, ale oni też myśleli trochę tak, jak on pisał. To było dynamiczne.

Jednak w pewnym momencie Jarosław Abramow-Newerly poczuł, że brakuje mu tworzenia rzeczy indywidualnych, którymi mogło pochwalić się wielu jego kolegów. - On na gwałt chciał zaistnieć jako pojedynczy autor. W końcówce lat 50. objął w Polskim Radiu scenę teatralną. Najpierw była młodzieżowa redakcja teatru, gdzie zaczął pisać to, co umiał najlepiej, czyli skecze i teksty satyryczne. Potem zaczął je przepracowywać na poważniejsze formy i tak powoli, powoli wykształcił swój własny, idiomatyczny styl - wspominała historyczka literatury.

Czytaj też:

W Polskim Radiu spotkał znakomitych pisarzy, z którymi się konfrontował. Jak zauważyła Karolina Felberg, z całą pewnością z tego również wynikał jego rozwój. - To były legendy, jak Różewicz, Grochowiak, Nowakowski. Oni nawzajem uczyli się od siebie. Ale to byli też jego przyjaciele i ten moment, gdy Jarosław Abramow-Newerly pracował w radiu, był chyba najważniejszy w jego życiu. Dla jego rozwoju - jako dramatopisarza i pisarza - Polskie Radio to był okres formacji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Karolina Felberg (historyczka literatury, autorka wyboru tekstów oraz wstępu do tomu "Klik-klak. Dramaty")

Data emisji: 3.08.2021

Godzina emisji: 21.30

am