Powieści na antenie

"Droga do Obór"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:00
W tygodniu od 15 do 19 sierpnia w cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy wspomnienia redaktorki Programu 2 Polskiego Radia Iwony Smolki o przyjaciołach poetach, a także o miejscach ich pracy i spotkań, czyli warszawskim Domu Literatury i Domu Pracy Twórczej w Oborach. Fragmenty książki czytała Sławomira Łozińska.
Sławomira Łozińska
Sławomira ŁozińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Iwona Smolka - polska pisarka, krytyk literacki, od wielu lat związana z Polskim Radiem - w swojej najnowszej książce wspomina przyjaciół poetów.

W "Drodze do Obór" znajdziemy wspomnienia o: Annie Kamieńskiej, Ludmile Marjańskiej, Julii Hartwig, Tomaszu Burku, Januszu Krasińskim, Małgorzacie Baranowskiej, Jarosławie Markiewiczu, Jerzym Górzańskim oraz Joannie Pollakównie.

Wzbogacają je fragmenty poezji, strzępy wywiadów, ale także kartki, listy i dedykacje. I choć autorka nie kryje, że część wspomnień zachowała wyłącznie dla siebie - trudno o bardziej osobistą literaturę. Portretom poetek i poetów towarzyszą osobne wspomnienia o ich mateczniku - warszawskim Domu Literatury i Domu Pracy Twórczej w Oborach.

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Iwona Smolka od blisko półwiecza związana jest z Polskim Radiem. - Do radia trafiłam w roku 1975 albo 1976. Znalazłam się na Myśliwieckiej, w Naczelnej Redakcji Programów Literackich, a było to zupełnie nieoczekiwane. Okazało się, że kierownikiem redakcji publicystyki jest Waldemar Chołodowski, z którym byłam w tej samej grupie na studiach polonistycznych. Potem straciliśmy kontakt ze sobą, ale po jakimś czasie zapytał, czy nie chciałabym napisać felietonu dla radia. Okazało się, że mam całkiem radiowy głos i się do tego nadaję, przez pół roku czytałam swoje felietony. Potem pojawiła się propozycja pracy na Myśliwieckiej, oczywiście zgodziłam się - wspominała w Dwójce.

Posłuchaj
08:11 Dwojka To sie czyta 2022_08_15-11-02-08.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:11 To się czyta latem 16.08.2022.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:38 Dwójka to się czyta latem 17.08.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:56 Dwojka_To_sie_czyta_latem 2022_08_18-11-01-38.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:57 Dwojka_To_sie_czyta 2022_08_19-11-02-34.mp3 Iwona Smolka "Droga do Obór", czyta Sławomira Łozińska - fragment 5. (To się czyta latem/Dwójka)

   

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Daty emisji: 15-19.08.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura Iwona Smolka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia
Posłuchaj
52'14 Wacław Tkaczuk. Dziennikarz, krytyk literacki, poeta (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Ze wszystkich cech zawodowych Wacława podkreśliłabym jego profesjonalizm zawodowy, znajomość literatury, a szczególnie poezji - mówiła Bogumiła Prządka, podkreślając, że Wacław Tkaczuk "miał jakiś instynkt do dobrej literatury".

Zmarłego przed miesiącem dziennikarza Dwójki, poetę i przyjaciela wielu poetów, wspominali w audycji również m.in. inni współpracujący z nim dziennikarze czy twórcy. W nagraniu wysłuchamy opowieści o ogromnej erudycji Wacława Tkaczuka ("wiedział chyba wszystko, ale dzielił się tą wiedzą tak, by rozmówcy nie onieśmielać"), o jego "mitycznej obecności" w Teatrze PR i współtworzeniu tego "Teatru Wyobraźni". Nie zabrakło również wspomnień o legendarnej audycji Wacława Tkaczuka "Wiersze z gazet i czasopism" oraz o jego twórczości poetyckiej.

książki1200.jpg
"Wacław Tkaczuk znał wszystkich poetów"

Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy wypowiedzi samego Wacława Tkaczuka – m.in. o jego pracy w radiu czy przyjaźni z Edwardem Stachurą.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Bogumiła Prządka (dziennikarka radiowej Dwójki), Iwona Smolka (krytyk literacki, dziennikarka radiowej Dwójki), Tadeusz Dąbrowski (poeta), Dariusz Pachocki (literaturoznawca)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg

Czytaj także

Iwona Smolka. Całe życie z literaturą

12.03.2019 16:36
- Do tej pory trudno mi uwierzyć, że można obdarzyć kogoś takim zaufaniem, kredytem na przyszłość.  Wydaje mi się, że to jest do spłacania przez całe życie – podkreślała Iwona Smolka, opowiadając o swoim krytycznoliterackim debiucie.
Iwona Smolka
Iwona SmolkaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP
Posłuchaj
28'45 Iwona Smolka o swoim życiu z literaturą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Jakie były okoliczności tego debiutu? - Anna Kamieńska prowadziła dział krytyki w "Twórczości". Ktoś jej powiedział, że jest tu taka młoda osoba, która bardzo by chciała pisać recenzje. Do tej pory trudno mi w to uwierzyć, ale ona zaproponowała mi napisanie dwóch recenzji - wspominała Iwona Smolka.

W audycji również o mistrzach "krytycznego pisania o literaturze" naszego gościa, o debiucie powieściowym Iwony Smolki czy o redagowaniu przez nią podziemnego kwartalnika literackiego "Wezwanie". Nie zabrakło oczywiście akcentów radiowych, w tym opowieści o wymyślonym przez Iwonę Smolkę i prowadzonym przez dwadzieścia jeden lat (wraz z Piotrem Matywieckim i Tomaszem Burkiem) "Tygodniku Literackim".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Iwona Smolka (krytyk literacki, powieściopisarka, radiowiec - przez wiele lat była szefową Redakcji Publicystyki Kulturalnej Programu II Polskiego Radia, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu)

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 17.30