Iwona Smolka. Całe życie z literaturą

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:36
- Do tej pory trudno mi uwierzyć, że można obdarzyć kogoś takim zaufaniem, kredytem na przyszłość.  Wydaje mi się, że to jest do spłacania przez całe życie – podkreślała Iwona Smolka, opowiadając o swoim krytycznoliterackim debiucie.
Audio
  • Iwona Smolka o swoim życiu z literaturą (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Iwona Smolka
Iwona SmolkaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Jakie były okoliczności tego debiutu? - Anna Kamieńska prowadziła dział krytyki w "Twórczości". Ktoś jej powiedział, że jest tu taka młoda osoba, która bardzo by chciała pisać recenzje. Do tej pory trudno mi w to uwierzyć, ale ona zaproponowała mi napisanie dwóch recenzji - wspominała Iwona Smolka.

W audycji również o mistrzach "krytycznego pisania o literaturze" naszego gościa, o debiucie powieściowym Iwony Smolki czy o redagowaniu przez nią podziemnego kwartalnika literackiego "Wezwanie". Nie zabrakło oczywiście akcentów radiowych, w tym opowieści o wymyślonym przez Iwonę Smolkę i prowadzonym przez dwadzieścia jeden lat (wraz z Piotrem Matywieckim i Tomaszem Burkiem) "Tygodniku Literackim".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Iwona Smolka (krytyk literacki, powieściopisarka, radiowiec - przez wiele lat była szefową Redakcji Publicystyki Kulturalnej Programu II Polskiego Radia, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu)

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

80 lat Dwójki. Ludzie, którzy tworzyli to radio

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:00
- Zawsze mieliśmy szczęście do wspaniałych współpracowników. Oprócz Jana Webera pracowali dla nas inni wybitni muzykolodzy, którzy prowadzili swoje audycje tematyczne – opowiadała Elżbieta Markowska, która dwukrotnie pełniła funkcję dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Lewandowska. Zdecydowana w sądach, krucha w budowie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:31
- Była bardzo drobna, szczuplutka i zawsze miała ogromne swetry. Wydawało się, że za chwilę w nich utonie. Ten pozór kruchości, wątłości był w absolutnym kontraście wobec jej zdecydowanych poglądów i oceny sytuacji przede wszystkim politycznej - mówiła w Dwójce o zmarłej w grudniu wybitnej tłumaczce Iwona Smolka, krytyczka literacka.
rozwiń zwiń