Powieści na antenie

"Świt jednorożców"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 11:15
"Świt jednorożców" Anny Onichimowskiej to książka, którą prezentowaliśmy w cyklu "To się czyta". Na antenie Dwójki fragmenty czytała Katarzyna Herman.
Katarzyna Herman podczas lektury książki Świt jednorożców Anny Onichimowskiej
Katarzyna Herman podczas lektury książki "Świt jednorożców" Anny OnichimowskiejFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR2

Onichimowska umie pisać o życiu zagadkowo, metaforycznie i zaskakująco. Gdy w nijakie, przewidywalne życie małżeństwa Hugona i Lucii wkracza kobieta pachnąca siarką, która namiętnie opowiada o jednorożcach, z niedowierzaniem przyglądamy się, jak to, co nierzeczywiste, odsłania rzeczywistość. Ale jednocześnie rzeczywistość zostaje zabarwiona taką dawką baśniowości, że nie wiemy, ku czemu to zmierza. Puenta nas zaskoczy - jestem tego pewna.

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Przypadkowe spotkanie w samolocie z Tuulą zmienia uporządkowane życie Hugo. Już nic nie będzie takie jak przedtem. A tytułowe jednorożce? Istnieją czy też nie? By się przekonać, trzeba przeczytać do samego końca. To książka o nas, o naszych skrywanych lękach, ukrytych marzeniach i zapomnianych sprawach, napisana przez wrażliwą autorkę, która pokazuje, że wszystko w życiu jest po coś.

Małgorzata Karolina Piekarska

[opisy pochodzą od wydawcy]


Posłuchaj
10:44 Dwójka to się czyta 5.02.2024.mp3 Anna Onichimowska "Świt jednorożców", czyta Katarzyna Herman - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:51 2024_02_06 11_02_08_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Anna Onichimowska "Świt jednorożców", czyta Katarzyna Herman - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:22 2024_02_07 11_00_07_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Anna Onichimowska "Świt jednorożców", czyta Katarzyna Herman - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:37 2024_02_08 11_00_09_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Anna Onichimowska "Świt jednorożców", czyta Katarzyna Herman - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:37 2024_02_09 11_00_43_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Anna Onichimowska "Świt jednorożców", czyta Katarzyna Herman - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

     

Fragmenty książki "Świt jednorożców" Anny Onichimowskiej na antenie Dwójki czytała Katarzyna Herman.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 5-9.02.2024

Godzina emisji: 11.00

mo/gs

Czytaj także

"Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach

20.01.2024 22:00
W tym wydaniu "Czytelni" literatura obca: Torgny Lindgren "Legendy" (tł. Tomasz Feliks) oraz Werner Herzog "Zmierzchanie świata" (tł. Małgorzata Łukasiewicz). O książkach rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
28'42 "Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Torgny Lindgren "Legendy" (tł. Tomasz Feliks)

Zbiór utworów szwedzkiego mistrza formy o niepohamowanej fantazji i niezwykłym darze opowiadania.

Legendy to trzynaście opowieści, mitów, apokryfów, anegdot zasłyszanych, gruntownie przetworzonych albo całkiem zmyślonych. Pośród nich znalazły się historie rolnika, który tak kochał swoje gospodarstwo i ziemniaki, że postradał zmysły i wybrał przemoc, noblistów Selmy Lagerlöf i Vernera von Heidenstama, Buddy krojącego swoje ciało na kawałeczki, piłkarza, który nigdy nie podawał to tyłu, a gdy to zrobił, połamano go kołem, pana i niewolnika, którzy zamienili się rolami, czy wreszcie trudnej i bolesnej miłości olbrzyma i bogini.

***

Werner Herzog "Zmierzchanie świata" (tł. Małgorzata Łukasiewicz)

Znakomity reżyser w roli powieściopisarza. "Zmierzchanie świata" to oparta na prawdziwych wydarzeniach ("wiele szczegółów się zgadza, wiele nie") historia japońskiego żołnierza Hiroo Onody, który po zakończeniu II wojny światowej przez kolejne dwadzieścia dziewięć lat walczy o utrzymanie pozycji na filipińskiej wyspie.

Werner Herzog spotkał siedemdziesięciopięcioletniego Hiroo Onodę pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Japonii.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
28:42 2024_01_20 21_30_11_Dwojka_Czytelnia.mp3 "Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 20.01.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/mo

Czytaj także

"Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość

03.02.2024 19:30
Na półce tego wydania "Czytelni" znalazły się dwie książki: Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska) oraz John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano). Rozmawiali o nich Małgorzata Szymankiewicz i jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
30'06 "Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska)

"Witaj w domu" to migawki z prywatnego życia jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. Dzięki nim możemy dostrzec źródło opowiadań, które przyniosły jej światową sławę, i wejść w świat Lucii Berlin - trzykrotnie wyjść za mąż, marznąć w nowojorskim mieszkaniu, zwiedzać z synkami wielkie muzea, dzielić się z poetą Edwardem Dornem rozterkami dotyczącymi własnej twórczości, zakochać się w Ringo Starze (mieć fryzurę na Beatlesa!), ponownie napełnić nadzieją zmęczone serce, w końcu zostać wyjątkowo popularną wykładowczynią Uniwersytetu Kolorado.

"Witaj w domu" to także fascynujący opis życia bohemy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na amerykańsko-meksykańskim pograniczu i zapis przyjaźni z artystami poznanymi na różnych etapach życia, które Lucia Berlin pielęgnowała w listach.

John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano)

Spotykają się w Barcelonie - polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie.

Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń. Prowokuje pytania o to, skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, i wreszcie: czym jest miłość.

Jasny ton, klarowny, wyrazisty język i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. "Polak" to absolutny literacki triumf jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, laureata literackiej Nagrody Nobla.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
30:06 2024_02_03 18_59_13_PR2_Czytelnia.mp3 "Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 3.02.2024

Godzina emisji: 19.00

mo/kk