Powieści na antenie

"Ostatni"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 11:10
"Ostatni" to najnowsza powieść Maćka Bielawskiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty, a fragmenty tej intrygującej historii czytał na antenie Dwójki Modest Ruciński.
Modest Ruciński z książką Ostatni Maćka Bielawskiego
Modest Ruciński z książką "Ostatni" Maćka BielawskiegoFoto: Piotr Podlewski/PR

"Ostatni" Maćka Bielawskiego to opowieść o Polakach, głównie mężczyznach, w czasach transformacji, którzy niegdyś byli kolegami z technikum, a dziś są biznesmenami, osobami z zawodem lub nie, osobami mniej lub bardziej samotnymi i zrezygnowanymi.

Jak się widzą po latach, dlaczego organizują spotkanie klasowe dwadzieścia lat po maturze, czego chcą się o sobie dowiedzieć? Autor maluje portret ośmiu bohaterów, opisując osiem niezależnych żyć, nudnych i bez polotu. Podczas dyskusji pojawia się pomysł stworzenia czegoś "dla jaj", co ożywi ich życie, funduszu, z którego skorzysta jeden z nich, tytułowy OSTATNI.

Czy to ich pojedna, czy zasypie niegdysiejsze podziały i niechęci...?

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty, a fragmenty tej intrygującej historii czyta w Dwójce Modest Ruciński.


Posłuchaj
09:37 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_29-11-01-08.mp3 Maciek Bielawski "Ostatni", czyta Modest Ruciński - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 30.04.2024.mp3 Maciek Bielawski "Ostatni", czyta Modest Ruciński - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_01-11-03-29.mp3 Maciek Bielawski "Ostatni", czyta Modest Ruciński - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:43 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_02-11-01-26.mp3 Maciek Bielawski "Ostatni", czyta Modest Ruciński - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:26 Dwójka to się czyta 3.05.2023.mp3 Maciek Bielawski "Ostatni", czyta Modest Ruciński - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 29.04-3.05.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/pr

Czytaj także

"A potem już tylko mgła". Rosyjski szpieg wśród polskiej emigracji niepodległościowej

26.04.2024 12:00
Nakładem Wydawnictwa LIRA ukazała się nowa powieść historyczna Wacława Holewińskiego zatytułowana "A potem już tylko mgła". Fragmenty książki na antenie Dwójki przeczytał Przemysław Stippa. Zapraszamy do wysłuchania.
Przemysław Stippa prezentuje okładkę książki Wacława Holewińskiego pt. A potem już tylko mgła
Przemysław Stippa prezentuje okładkę książki Wacława Holewińskiego pt. "A potem już tylko mgła"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Powieść "A potem już tylko mgła" poświęcona jest sytuacji politycznej w latach poprzedzających powstanie styczniowe i po nim, aż do roku 1877. Jej głównym bohaterem, a właściwie antybohaterem, jest potomek rodziny szlacheckiej z Wileńszczyzny - Julian Aleksander Bałaszewicz, który wykorzystując biografię tragicznie zmarłego podczas epidemii cholery hrabiego Alberta Potockiego, podszywa się pod niego, co otwiera mu drzwi do wielu środowisk polskiej emigracji w Paryżu i Londynie. Nie ulega wątpliwości, że jest szpiegiem i informatorem carskiej policji, ale dzięki niezwykłym umiejętnościom i urokowi osobistemu, pozyskuje sprzymierzeńców dla swoich niecnych prowokacji i podejrzanych interesów. Bo naiwność Polaków jest ogromna.

Sprawny prowokator, niczym demiurg - pisze Holewiński - kreuje wydarzenia i sytuacje, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Aż do momentu gdy sam zostanie zdradzony…

Na antenie radiowej Dwójki fragmenty tej trzymającej w napięciu historii czytał Przemysław Stippa.


Posłuchaj
09:26 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_22-11-02-03.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:25 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_23-11-00-56.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:34 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_24-11-01-09.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_25-11-01-13.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:44 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_26-11-01-52.mp3 Wacław Holewiński "A potem już tylko mgła", czyta Przemysław Stippa - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.04.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

"Górnicy. Opowieści spod ziemi". Tadeusz Biedzki: opisuję świat, który jest bardzo egzotyczny

24.04.2024 18:09
- Tak naprawdę wszystkie moje książki są o rzeczach egzotycznych i myślę, że ta książka w tym sensie także wpisuje się w ten nurt. Świat, który tu opisuję - świat górników sprzed kilkudziesięciu lat - to także świat bardzo, ale to bardzo egzotyczny - mówił w Dwójce Tadeusz Biedzki o swojej najnowszej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi".
W audycji porozmawiamy o książce Tadeusza Biedzkiego Górnicy. Opowieści spod ziemi
W audycji porozmawiamy o książce Tadeusza Biedzkiego "Górnicy. Opowieści spod ziemi"Foto: Shutterstock/dba duplessis
Posłuchaj
14'39 Tadeusz Biedzki o swojej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi" (Wybieram Dwójkę)
więcej
  • Tadeusz Biedzki to pochodzący z Górnego Śląska dziennikarz, pisarz, podróżnik i przedsiębiorca.
  • Do tej pory pisał głównie o Afryce, ale w swojej najnowszej książce składa hołd społeczności, z której się wywodzi - górnikom.

Ta książka zaskakuje i zdumiewa. Nie z tego powodu, że autor kojarzony jest z dramatycznymi opowieściami z krańców świata i historyczną sensacją, ale dlatego, że równie wstrząsające wydarzenia odnalazł niedaleko własnego domu - to fragment opisu książki pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi" Tadeusza Biedzkiego.

Reportaże o zwyczajnych niezwyczajnych

Kilkaset metrów pod ziemią spotkał górników o frapujących życiorysach, którzy uczestniczyli w wydarzeniach niesamowitych. Jest w tych reportażach i tragedia umierających pod ziemią, i górnicza wioska na Podlasiu, straceńcza walka na bagnety, spóźniona sprawiedliwość i wygrany, choć przegrany bój o kawałek szczęścia, stary zegarek ojca i pomnik, którego nie było, a jest. Najważniejsze zaś, że w tych zwykłych, choć nieprzeciętnych ludziach autor zobaczył przejmującą troskę o los drugiego człowieka. Te reportaże zachwycą czytelnika - czytamy w nocie wydawniczej.

Tadeusz Biedzki wraca do swoich korzeni 

To swoisty hołd autora - śląskiego reportera i pisarza, który wychował się na górniczym osiedlu w Rudzie Śląskiej - dla społeczności, z której się wywodzi. To także próba ocalenia od zapomnienia świata, który odchodzi.


Posłuchaj
14:39 Wybieram Dwójkę biedzki 24.04.2024.mp3 Tadeusz Biedzki o swojej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi" (Wybieram Dwójkę) 

Z Tadeuszem Biedzkim rozmawialiśmy w audycji między innymi o tym, dlaczego tak ważne było dla niego pokazanie losów górników oraz czym jest tęsknota za kopalnią.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tadeusz Biedzki (autor książki "Górnicy. Opowieści spod ziemi")

Data emisji: 24.04.2024

Godz. emisji: 16.30

mgc/pg/kc/mpkor