Powieści na antenie

"Stroiciel fortepianów"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 12:00
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty najczęściej nagradzanej tajwańskiej powieści ostatnich lat, książki Chiang-Shenga Kuo pt. "Stroiciel fortepianów". Czytał Marcin Hycnar. Zapraszamy.
Marcn Hycnar czyta książkę Stroiciel fortepianów
Marcn Hycnar czyta książkę "Stroiciel fortepianów"Foto: Stanisław Leszczyński/PR

Chiang-Sheng Kuo to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych i nagradzanych współczesnych prozaików, uważany przez znawców za "pisarza pisarzy". Obronił doktorat z dramaturgii na Uniwersytecie Nowojorskim i obecnie wykłada na Wydziale Języka i Twórczego Pisania na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Tajpej.

"Stroiciel fortepianów" to piękna opowieść o miłości do muzyki, ulubionych kompozytorach i utworach, które towarzyszą nam przez całe życie. Ale także o niespełnionych marzeniach i stracie, wreszcie o konieczności pogodzenia się z losem...

Książka "Stroiciel fortepianów" ukazała się nakładem Wydawnictwa ArtRage w przekładzie Katarzyny Sarek. Na antenie Dwójki lekturę czytał Marcin Hycnar.


Posłuchaj
10:43 Dwójka to się czyta 3.06.2024.mp3 Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów", czyta Marcin Hycnar - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:35 Dwójka to się czyta 4.06.2024.mp3 Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów", czyta Marcin Hycnar - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:47 Dwojka_To_sie_czyta_2024_06_05-11-02-55.mp3 Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów", czyta Marcin Hycnar - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:57 Dwojka_to_sie_czyta_2024_06_06-11-02-12.mp3 Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów", czyta Marcin Hycnar - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

09:51 Dwojka_To_sie_czyta_2024_06_07-11-01-09.mp3 Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów", czyta Marcin Hycnar - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 3-7.06.2024

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Granice i odrębności - proza tajwańska i singapurska w polskim tłumaczeniu

24.01.2021 12:48
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno tłumaczoną prozę azjatycką. Omówiona została antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu" oraz "Ministerstwo moralnej paniki" amerykańsko-singapurskiej pisarki Amandy Lee Koe.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
29'43 Rozmowa o polskim tłumaczeniu prozy tajwańskiej i singapurskiej (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
29:43 Czytelnia 2021_01_24-12-30-10.mp3 Rozmowa o polskim tłumaczeniu prozy tajwańskiej i singapurskiej (Czytelnia/Dwójka)

"Na drugim brzegu. Antologia współczesnych opowiadań tajwańskich"

Pierwszy ukazujący się w Polsce zbiór opowiadań współczesnych pisarzy tajwańskich to pokaz różnorodności i bogactwa głosów literackich płynących z "pięknej wyspy". Wszyscy prezentowani w tomie autorzy  ‒ Hwang Chun-Ming, Huang Fan, Pai Hsien-yung, Wu Ching-Fa, Li Ang, Chu T'ien-wen, Ch'en Jo-hsi i Ping Lu ‒ należą do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie prozaików tajwańskich. W ich gronie znajdziemy zarówno modernistów, pisarzy nurtu xiangu, podkreślających istnienie odrębnej regionalnej tożsamości, postmodernistów, jak i twórców aborygeńskich, odwołujących się do kultury rdzennych ludów Tajwanu.

Amanda Lee Koe "Ministerstwo moralnej paniki"

Oto pierwszy niejapoński tytuł w tajfunowej kolekcji – Ministerstwo moralnej paniki. Zbiór opowiadań queerowej singapurskiej pisarki Amandy Lee Koe w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego. Ministerstwo moralnej paniki to tytuł kultowy na singapurskiej scenie literackiej. Debiut nagrodzony w 2014 roku Singapore Literature Prize for Fiction i Singapore Book Award w 2016 roku zachwycił wszystkich. Nic dziwnego – w każdym opowiadaniu autorka przekracza literackie normy, łamie społeczne tabu, żeby – koniec końców – napisać o tym, co w życiu najważniejsze. O miłości(ach): tych zapomnianych, przegranych, nieakceptowanych. Niewidzialnych granicach między nami, które boimy się przekraczać. Społecznych problemach, o których nadal można mówić głośno tylko w formie literackiej zabawy. Historii – z różnych perspektyw, głosami tych, którzy zazwyczaj są uciszani. O tym, że wcale nie każdy czuje się w domu u siebie. Amanda Lee Koe pisze jednocześnie z pazurem i poetycko, zaczepia, żeby chwilę później wzruszyć. Przedstawia postaci różnych kultur, wierzeń i języków, których drogi krzyżują się na krótką chwilę w dynamicznym, tętniącym życiem singapurskim mieście-państwie. Ale każda z czternastu opowieści rezonuje w nas jeszcze długo po tym, gdy przewrócimy ostatnią stronę.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Stroiciel fortepianów". Orbitowski: uwielbiam czytać o narzędziach artystów

09.05.2024 12:18
- Jestem pisarzem, ale pozbawiono mnie narzędzi. Dziś pisze się na komputerach lub tabletach. Zniknęły pióra i maszyny do pisania. Dlatego uwielbiam czytać o narzędziach artystów, o dłutkach i skrzypcach - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę "Stroiciel fortepianów". 
Okładka książki Stroiciel fortepianów
Okładka książki "Stroiciel fortepianów"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
23'45 Orbitowski: uwielbiam czytać o narzędziach artystów (Posłowie)
więcej

Powieść Chiang-Sheng Kuo "Stroiciel fortepianów" to wielki tajwański hit, najbardziej nagradzana książka ostatnich lat, rzecz o miłości, stracie i utraconych marzeniach.

Bezimienny, łysiejący stroiciel fortepianów po czterdziestce może wedle wszelkich kryteriów uchodzić za przegranego. Miał zostać wielkim pianistą, jednak jego życie odmieniły zdrada i zawód miłosny. Jego opowieść splata się z historią wdowca, który opłakuje śmierć młodej żony. 

Mocną stroną książki są opisy fortepianów i muzyki, które sprawiają, że przenosimy się w świat dźwięków i emocji. Wszechobecna muzyka w powieści jest jak drugi bohater. 


Posłuchaj
23:45 PR24_mp3 2024_05_08-23-06-03.mp3 Orbitowski: uwielbiam czytać o narzędziach artystów (Posłowie)

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Posłowie

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 23.06

PR24

Zobacz więcej na temat: czytelnictwo literatura Tajwan