Nauka

E-learning pod lupą badaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 23:03
Amerykańscy naukowcy zastanawiają się, czy warto studiować przez internet. Wielu zaczyna takie studia, ale niewielu kończy.
Audio
  • Czy warto studiować przez internet? Naukowcy sprawdzają - IAR, R. Motriuk
E-learning pod lupą badaczy
Foto: flickr/B_Zedan

Badacze z Uniwersytetu Harvarda analizowali modne ostatnio kursy o nazwie MOOC (czyli tak zwane Masowe Otwarte Kursy Online) i zachowania studentów.

Studiować może każdy - trzeba tylko wybrać przedmiot i zarejestrować się. Liczba uczestników - nieograniczona.

MOOC to materiały wideo, lektury, zadania do rozwiązania i fora. Wybór tematów bardzo szeroki - od historii przez literaturę do muzyki; na kurs na Harvardzie o nazwie „Nauka i gotowanie” zapisało się ponad 90 tysięcy chętnych. Nagrodą za wytrwałość jest dyplom prestiżowej uczelni.

Okazuje się jednak, że mało kto - bo średnio tylko sześć procent - kończy taki kurs. Wielu nie chce go skończyć, tylko rejestruje się z ciekawości. Nawet spośród tych, którzy deklarują, że chcą zdobyć dyplom, kurs kończy tylko jedna piąta, reszta odpada - mówi tygodnikowi „Science” autor badań, Justin Riech. - Ale mamy mało danych, czy coś się ludziom w głowach zmienia. A przecież tego chcielibyśmy się dowiedzieć - czy ktoś się czegoś uczy - dodaje. Riech. Poza tym ciągle nie wiadomo, dlaczego uczestnicy przerywają kursy: być może nauczyli się, czego chcieli, albo mają inne, ważniejsze sprawy.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja internet

Czytaj także

E-learning - czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 18:30
Za pośrednictwem internetu można uczyć się tajników prowadzenia samochodu, języków obcych, obsługi komputera, programowania w różnych językach, a nawet ukończyć studia. We wtorek w audycji "Na 4 ręce" rozmawialiśmy o nauce przez sieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking uniwersytetów aktywnych w sieci. Słabe wyniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 18:00
"Webometrics Ranking of World Universities": Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował portal Wybierz Studia. Pomoże wytypować przyszłą uczelnię

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 10:45
Resort nauki zakończył konsultacje na temat portalu Wybierz Studia, skierowanego do osób planujących rozpoczęcie nauki w szkołach wyższych. Uzupełniony o najświeższe dane m.in. liczbę przyjętych na poszczególne kierunki, zaczyna działać od wtorku.
rozwiń zwiń